Władze Unii zdecydowały nie pozwolić projektowi Libra Coin

5/5 - (1 vote)

Wreszcie po wielu debatach na temat Libry podano do wiadomości w czwartek, 5 grudnia, decyzję ministrów finansów Unii Europejskiej. Ogłoszono, że takie prywatne waluty cyfrowe, jak Libra Facebooka nie powinny być obecne na terenie Unii. Za powód podano ryzyko, jakie mogą stwarzać, a które nie zostało jasno określone.

O decyzji napisał Reuters i nie może ona nikogo dziwić ani nie zdziwiła. Potwierdzona została twarda i bezkompromisowa polityka liderów Unii Europejskiej w stosunku do Libry, którzy powitali pomysł waluty Facebooka krytycznie od samego początku, gdy tylko Facebook ogłosił plany dotyczące jej wprowadzenia na rynek.

Wspólne oświadczenie ministrów finansów Unii Europejskiej brzmi mniej więcej tak, że żaden stablecoin nie może działać w Europie, dopóki nie zostaną jasno określone związane z wprowadzeniem takiej kryptowaluty niebezpieczeństwa i ryzyka oraz dopóki nie zostaną znalezione na te niebezpieczeństwa i ryzyka recepty. Ponadto ministrowie oświadczyli, że nie obowiązuje ich w tej sprawie żadne światowe porozumienie.

Libra zgodnie z planami władz UE, nie dla Europejczyków

Stablecoiny nie są zwykłymi walutami cyfrowymi, popularnie nazywanymi kryptowalutami. Takie cyfrowe waluty, jak Libra, są zwykle zabezpieczone pieniędzmi fiducjarnymi, czyli tradycyjnymi, a także papierami wartościowymi albo kruszcami i tym się różnią od kryptowalut zwykłych, jak najsłynniejsza z nich, bitcoin, że te zabezpieczone nie są niczym. Dlaczego, mimo tego, władze tak sceptycznie podchodzą do Libry, która ma mieć pokrycie w tradycyjnych aktywach?

Stowarzyszenie Libra, organizacja mająca koordynować rozwój projektu globalnego stablecoina, znajduje się pod ciagłą presją regulatorów i nie chodzi tutaj o Unię Europejską, ale o Stany Zjednoczone. Niektórzy z jej członków tej presji i niepewności nie wytrzymują i wycofują się z projektu, a są wśród nich m.in. tacy giganci na rynkach płatności, jak MasterCard I Visa, które opuściły projekt w październiku. Jednakże mimo trudności i sceptycyzmu regulatorów po obu stronach oceanu, Libra ma zostać powołana do życia już w czerwcu 2020 roku.

Czy będą jakieś regulacje?

Ku zaskoczeniu niektórych obserwatorów ministrowie nadmienili, że mogą rozważyć stworzenie odpowiednich przepisów, które uregulowałyby krypto aktywa oraz stablecoiny. Ja przekazał mediom komisarz UE ds. finansów Valdis Dombrovskis, Komisja UE rozpoczęła już prace nad odpowiednim rozporządzeniem.

Przy tym ministrowie unijni pochwalili prace Europejskiego Banku Centralnego, a dotyczące publicznej cyfrowej waluty, mającej stanowić alternatywę dla walut prywatnych. EBC stwierdza w raporcie przekazanym ministrom, ze jeżeli płatności w Europie pozostaną tak drogie, jak dotychczas, wprowadzenie waluty cyfrowej stanie się koniecznością.

Przy tym warto nadmienić, że Bank Francji, a co przyznały władze tego kraju, w pierwszym kwartale 2020 roku będzie przeprowadzał testy dotyczące emisji cyfrowego euro. Ma on być odpowiedzią na cyfrowego juana i oczywiście Librę, ale ma być dostępny jedynie dla instytucji finansowych.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 2 Comments

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *