Rusza Stowarzyszenie Libra, które ma liczyć aż 100 członków

Rate this post

Stowarzyszenie Libra, czyli podmiot, który ponosi odpowiedzialność za globalną cyfrową walutę, która swoją premierę będzie prawdopodobnie miała w kolejnym roku, uzyskał formalne ukonstytułowanie. Miało to miejsce w Szwajcarii, w Genewie, czyli miejscu, w którym podpisany został akt założycielski Stowarzyszenia. W tym kraju Stowarzyszenia ma swoją siedzibę. Warto wspomnieć, że ten fakt był poprzedzony liczną krytyką od regulatorów, ustawodawców, a także różnych polityków.

Podpisanie aktu założycielskiego przez członków Stowarzyszenia Libra oraz Facebooka

Formalne założenie firmowanego rzez Facebook Stowarzyszenia Libra odbyło się kilka dni po zmianie decyzji przez aż siedem podmiotów (Visa, Mastercard, PayPal, Booking Holidays, eBay, Stripe oraz Mercado Pago), które najpierw wyrażały chęć przystąpienia do Libry, aby potem zmienić zdanie. Zmiana decyzji była podyktowana przez pojawiające się problemy regulacyjne. Stąd też zmienił się ostateczny skład Stowarzyszenia, które złożone jest z podmiotów tj: Facebook, Coinbase, Xapo, Anchorage, Bison Trails, Creative Destruction Lab, Andreessen Horowitz, Trive Capital, Ribbit Capital, Union Square Ventures, Vreakthrough Initiatives, Illiad, Vodafone, Farfetch, Uber, Lyft, Mercy Corps, Kiva, Women’s World Banking, Spotify oraz PayU.

Podczas podpisywania aktu założycielskiej miało miejsce zatwierdzenie formalnej rady dyrektorów Stowarzyszenia, czyli board of directors. Rada złożona jest z pięciu członków: David Marcus (zarządzający Calibra, który jest zależny od Facebooka, kontroluje finansową stronę przedsięwzięcia, a przede wszystkim odpowiada za portfel cyfrowej waluty), Katie Haun (jest partnerem w Andreesen Horowitz), Wences Cesares (reprezent CEO Xapo), Patric Ellis (jest szefem prawników w PayU) i Matthew Davie (piastujący stanowisko głównego dyrektora ds. strategii w Kiva)

W dniu poprzedzającym podpisanie aktu założycielskiego, tj. 14 października, Stowarzyszenie Libra przedstawiło, że aż 1500 podmiotów wyraziło zainteresowanie dołączenia do Stowarzyszenia, jednak tylko 180 spełnia kryteria członkowskie. Warunkiem, który poprzedza przyjęcie nowego członka jest zaakceptowanie jego kandydatury przez 2/3 aktualnych członków.

Stowarzyszenie Libra ma liczyć aż 100 członków

W białej księdze Libry, przedstawiony jest zapis, że ma dążyć do uzyskania 100 członków. Kluczowym zadaniem Stowarzyszenia jest wspólne ustalanie decyzji o charakterze technicznym, które odnosiłyby się do waluty cyfrowej. Ma się to odbywać przy pomocy specjalistycznego tokena – Libra Investment Token. Stanowi on także zabezpieczenie, które umożliwi członkom zarabianie odsetek od koszyka walut, z którymi docelowo będzie powiązana Libra.

Na dzień dzisiejszym zatwierdzona została informacja, że będzie zbudowany z:

  • dolarów amerykańskich w 50%,
  • euro w 18%,
  • jena w 14%,
  • funta brytyjskiego w 11%
  • dolara singapurskiego w 7%.

David Marcus, żeby zminimalizować obawy związane z uregulowaniem prawny, przedstawił we wrześniu oświadczenie. Wskazuje, że Libra jest gotowa na posiadanie nadzoru ze strony powołanych instytucji regulacyjnych. Stwierdza, że Libra nie ma w przyszłości zastępować amerykańskiego dolara. Jak do tej pory nie potwierdzono, że uruchomienie Libry będzie miało miejsce w następnym roku.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 2 Comments

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *