Rozwój cyfrowego euro powinien zostać przyśpieszony

Rate this post

Olaf Scholz, niemiecki minister finansów wypowiedziała się na temat cyfrowego pieniądza europejskiego. Według Scholza Europejski Bank Centralny (EBC) powinien znacznie intensywniej działać na rzecz wprowadzenia europejskiej cyfrowej waluty (CBDC).

Minister Niemiec apeluje o zintensyfikowanie wysiłków na rzecz cyfrowego euro

Minister Olaf Scholz, szefujący resortowi finansów Niemiec dostrzega ogromne zapotrzebowanie na cyfrowe waluty i to zarówno wyrażane przez konsumentów, jak i  przedsiębiorstwa. Minister twierdzi, że decydenci europejscy ze strony resortów finansowych powinni znacznie ciężej pracować nad zbudowaniem rozwiązań płatniczych, które mogłyby zaspokoić zapotrzebowanie rynków płatniczych.

Banki Narodowe z całego świata już od dłuższego czasu przyglądają się wnikliwie CBDC, a niektóre z nich podjęły, jak chociażby Bank Ludowy Chin pojęły już w tym kierunku zdecydowane i konkretne kroki. Niemiecki minister finansów uważa, że Europa nie może sobie pozwolić na pozostawanie w tym aspekcie w tyle.

Niechęć Olafa Scholza do prywatnych wirtualnych pieniędzy

Ciekawy jest dysonans pomiędzy CBDC, a kryptowalutami, czy stablecoinami proponowanymi przez prywatne przedsięwzięcia. Olaf Scholz wyraźnie popierając CBDC, przedstawia zupełnie inny stosunek do prywatnych pieniędzy wirtualnych. Minister finansów Niemiec już wielokrotnie ostrzegał szczególnie przed Librą, czyli stablecoinem Facebooka, a niektórzy widzą wręcz czystą nienawiść wobec prywatnych pieniędzy wirtualnych prezentowaną przez polityka.

Czy jest to jedynie niechęć przed oddaniem rynków płatniczych w ręce prywatne, czy też chęć utrzymania za wszelką cenę nadzoru państwowego nie tylko nad rozwiązaniami typu stablecoin, ale i ponad kryptowalutami? Stosunek Scholza do bitcoina jest przecież również niechętny, nawet pomimo tego, że kraj ten uznaje niektóre płatności dokonywane za pomocą tej kryptowaluty.

Czy apel Scholza poskutkuje i EBC zintensyfikuje prace nad cyfrowym euro?

Więcej informacji znajdziesz na vouchercbd.com

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *