Dyrektor generalny Facebooka, Mark Zuckerberg, spotyka się nadal z ważnymi decydentami w Waszyngtonie, aby dokładnie omówić wszelkie przepisy przyszłe, które dotyczyć będą bezpośrednio Internetowo. Ostatnio z kolei spotkał się z Joshem Hawleyem – senatorem.
Po południu, w dniu 19 września senator Hawley na Twitterze napisał bardzo ważny post.
W poście tym poinformował o skończeniu spotkania z Markiem Zuckerbergiem CEO. Panowie odbyli bardzo szczerą rozmowę. Senator rzucił mu wyzwanie, aby zrobił dokładnie dwie rzeczy, aby tak naprawdę pokazać, że Facebook podchodzi poważnie do prywatności, stronniczości oraz do konkurencji.
Zadanie domowe – Mark Zuckerberg
Senator Hawley także poprosił Marka Zuckerbergera o rozważanie sprzedaży Instagrama oraz WhatsAppa jak i także poddanie się audytowi niezależnemu, który dotyczyłby cenzury przeprowadzonej przez trzecią stronę. Właśnie według senatora Hawleya, Mark Zuckerberg – szef Facebooka miał krótką jak i także jasną odpowiedź na oba z tychże żądań. Po prostu się na te żądania nie zgodził.
A co dalej z LibraCoin?
Wcześniej media nas informowały, że Mark Zuckerberg zjadł pewnego wieczora kolację z garstką ustawodawców amerykańskich, gdzie się spotkał z debatą intensywną na temat Libry. Senator demokratyczny Mark R. Warner powiedział jasno, że Mark Zuckerberg usłuszał obawy konsekwentne o prywatność oraz obawy związane z treściami i sposobami ohydnymi, w jaki to sposób rozwiązać.
LibraCoin także budzi dużo większe kontrowersje bezpośrednio w Europie. Wicekanclerz, Rząd Niemiec jak i także Olaf Scholz – minister finansów powiedział kilka dni temu, podczas dyskusyjnego panelu w Berlinie, że cyfrowa waluta planowana LibraCoin Facebooka w jego kraju zostanie odrzucona. Co dokładnie powiedział?
Powiedział, że mogą zaakceptować równoległej waluty. Wyraźnie podkreślił, że muszą to odrzucić.
Do tego Reuters dotarł do dokumentu właśnie niemieckiego rządu, w którym przeczytać można między innymi, że rząd federalny działać będzie musiał na europejskim szczeblu jak i także na szczeblu międzynarodowy, aby monety o typie stablecoin w żadnym wypadku nie stały się alternatywą dla walut oficjalnych.
Bardzo podobne stanowisko prezentuje Francja.
Zaś Szwajcaria nawołuje do debaty ogólnej, która dotyczy waluty Libry. Thomas Jordan – a więc przewodniczący nadzorczej rady banku centralnego szwajcarskiego powiedział, że nie jest on przeciwnikiem idei samej stablecoinów. Jednak uważa, że one powinny być związane znacznie mocniej z fiducjarnymi walutami.
Wyjaśnił on, że dopóki płace, ceny jak i także kredyty są w szwajcarskich frankach, to SNB wpłynąć może na wszelkie zachęty dla oszczędzających jak i także dla kredytobiorców poprzez swoją monetarną politykę. Tym samym chodzi o zapewnienie stabilności cen w okresie średnim.
Jak można wywnioskować po powyższym przyszłość Libry naprawdę stoi pod znacznym znakiem zapytania. Trudno powiedzieć czy w ogóle coś z tego będzie.