Projekt Libra to zdecydowana nowość na rynku kryptowalut. Innowacyjna waluta cyfrowa ma spełniać wiele różnorakich ról, będąc wyznacznikiem tzw. Internetu pieniądza. Misja ta opiera się na kilku podstawowych zasadach, w tym przede wszystkim na bezpiecznym i całkowicie niezawodnym Blockchainie, co dla większości użytkowników jest bardzo istotnym czynnikiem. W projekcie dużą wagę odgrywa tzw. rezerwa, zabezpieczająca cyfrową walutę aktywami rzeczywistymi. Kolejną zasadą jest funkcjonowanie Niezależnego Stowarzyszenia, które ma na celu rozwój projektu, wszystkimi możliwymi sposobami. Dzięki temu zachodzi pewność, że projekt nie będzie stał w miejscu.
Libra – co to dokładnie jest?
Libra to nic innego jak kryptowaluta opierająca się na nowoczesnej technologii Blockchain, która powstała na skutek działań Niezależnego Stowarzyszenia Libra. Wśród członków znajduje się bardzo duża grupa osób, będących na co dzień węzłami, zatwierdzającymi wirtualne transakcje walutowe. Członkami są różne organizacje non-profit, światowe marki, czy też instytucje akademickie. Należy do nich również Facebook oraz firmy z branż:
- telekomunikacyjnych,
- e-commerce,
- finansowych.
Jak widać są to działania oparte na bardzo szerokiej skali. Projekt ten ma wielu zwolenników, zarówno wśród starych wyjadaczy, ale też młodych wilków, którzy dopiero raczkują na rynku kryptowalut i zapoznają się z nowymi technologiami, które wprowadzane są praktycznie każdego dnia. Kluczowymi parametrami systemu Libra są skalowalność, bardzo wysoki poziom bezpieczeństwa oraz całkowita elastyczność. Wszystkie zawierane transakcje są w stu procentach zabezpieczone, a więc nie trzeba bać się o to, że środki przedostaną się na jakieś inne konto lub wrażliwe dane osobowe klientów będą skradzione. Elastyczność opiera się głównie na bardzo sprawnym działaniu całego systemu, a więc w międzyczasie nie dochodzi do żadnych rażących opóźnień, co mogłoby odstraszyć potencjalnych użytkowników.
Zabezpieczenie emitowanych jednostek
Kluczową informacją dla większości inwestorów jest to, że wszystkie emitowane jednostki Libra będą zabezpieczane aktywami rzeczywistymi pod postacią: funtów brytyjskich, euro, czy też dolarów amerykańskich. Widać więc, że decydując się na skorzystanie z nowego projektu praktycznie niczym się nie ryzykuje, a warto przetestować na swoim przykładzie nowe możliwości, na których będzie można później zarabiać niemałe pieniądze. Brak wiedzy w tym zakresie może skutkować tym, że inwestorzy zamkną się na mniej korzystne transakcje, przez co nie będą mnożyć swojego kapitału. Aktywa, którymi będzie się obracało w projekcie Libra nie mogą być powiązane z żadnymi innymi aktywami. To podstawowa zasada, której musi się trzymać każdy użytkownik rynku kryptowalut. Polega to na tzw. podleganiu aktywów wolnemu obrotowi. Środki, które wchodzą w skład Rezerwy (wspomnianej na początku artykułu) pochodzą w zdecydowanej większości od użytkowników, drugie źródło to tzw. tokeny. Warto wejść w nowy projekt i wyciągnąć z niego same korzyści.