Partnerzy Stowarzyszenia Libra trzymaja sie na dystans od projektu

Rate this post

Facebook boryka się ostatnio z problemami, głównie z uwagi na aferę z udziałem firmy Cambridge Analytica. Amerykański kongres przesłuchuje pracowników portalu społecznościowego, co jest wyrazem pewnej obawy przed projektem facebookowej Libry. Partnerzy giganta, którzy są zrzeszeni w ramach Stowarzyszenia Libra, ostrożnie podchodzą do całej sprawy.

Członkowie Stowarzyszenia Libra podpisali umowy, które nie obligują ich do bezpośredniej promocji cyfrowej waluty. Oprócz tego w razie gdy sytuacja nie rozwinie się po ich myśli, mają w umowie furtkę, która pozwoli im się wycofać bez konsekwencji. Dane te opublikował dziennik New York Times po informacjach otrzymanych anonimowo od przedstawicieli tychże spółek. Po słynnej aferze członkowie stowarzyszenia nie chcą być kojarzone z naruszeniem polityki prywatności, więc dystansują się do projektu waluty.

Visa ostrożnie przedstawia swoje stanowisko

Przy omawianiu wyników finansowych spółki analityk Deutche Bank Securities, Bryan C. Keane zapytał wprost jaki udział w projekcie Facebooka ma Visa. Wyraził zaniepokojenie, że zamiast okazać się strategicznym partnerem dla spółki, Libra może być zagrożeniem. Alfred F. Kelly, który jest CEO Visy, zbagatelizował znaczenie projektu. Oświadczył, że spółka Visa podpisała list intencyjny, który nie obliguje jej do niczego, tylko wyraża zainteresowanie przyłączeniem się do Libry. Visa jako jedna z 27 spółek ma przyłączyć się do Libry, ale oficjalnie żadna z tych spółek nie dołączyła jeszcze do projektu. Libra jest na bardzo wczesnym etapie rozwoju, dlatego firma nie podjęła jeszcze decyzji, na którą będzie miało wpływ multum czynników, wśród których najważniejszym będzie czy firma będzie spełniać wszystkie niezbędne wymogi regulacyjne.

Mastercard również trzyma się na dystans

Spółka ta jako ostatnia dołączyła do Stowarzyszenia Libra. Co prawda Mastercard wydał oświadczenie o wsparciu projektu zaraz po ogłoszeniu planów stworzenia cyfrowej waluty, ale słowo „Libra” w oświadczeniu nie padło ani razu. Facebook próbował namówić kilka podmiotów do wsparcia projektu w mediach i komunikatach prasowych, ale żaden z podmiotów nie odpowiedział pozytywnie na prośby firmy Zuckenberga.

Giganci bankowości również odmawiają Stowarzyszeniu Libra

Stowarzyszenie kontaktowało się z prawdziwymi gigantami z branży bankowości. Goldman Sachs Group-jeden z największych banków inwestycyjnych na świecie, oraz J.P Morgan Chase-jeden z największych holdingów finansowych na świecie z aktywami wartymi 2,5 bln dolarów amerykańskich otrzymały propozycję przyłączenia się do Stowarzyszenia Libra. Obaj giganci odmówili jednak, jako powód podając nierozwiązane kwestie regulacyjne.

Projekt Facebooka przechodzi ciężki okres. Ciągnąca się afera związana z naruszeniami dotyczącymi kwestii ochrony danych użytkowników sprawia, że partnerzy zrzeszeni w Stowarzyszeniu Libra podchodzą do projektu z coraz większym dystansem. Na Facebooka została również nałożona kara w wysokości 5 mld dolarów, co obiło się szerokim echem. Spółki będą trzymać się na uboczu, póki firma Zuckenberga nie wróci na właściwe tory.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 2 Comments

2

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *