Nowy projekt Celo z własną kryptowalutą oraz blockchainem

5/5 - (1 vote)

Ponad pięćdziesiąt dużych firm zobowiązało się do wsparcia całkiem nowego projektu, który zostać może głównym konkurentem projektu Facebooka. Zasięg łączny wszystkich członków, którzy do projektu dołączyli przekracza już 400 milionów osób.

Celo – spora konkurencja dla Libry

Jak donosi Bloomberg, w ubiegłym tygodniu Fundacja Celo ogłosiła projekt o nazwie – Celo Alliance for Prosperity razem z listą pięćdziesięciu członków założycieli. Duża część z nich również wspiera projekt konkurencyjny Libra. Można tutaj wymienić Anchorage Mercy Corps oraz Coinbase Ventures, co wywołać może potencjalnie spory konflikt interesów.

Diogo Monika, która jest prezesem Anchorage, który jest częścią projektu Luba, jak i także Celo Alliance for Prosperity, powiedziała w swoim oświadczeniu, że Celo i Libra mają podejście unikalne, ale mimo to wspólny cel, w który wierzy mocno Anchorage, a więc bankowość niebankowych osób.

Umożliwiająć użytkownikom łączenie się za pomocą smartfona z siecią, projekt przewiduje dużo szybsze oraz bardziej przystępne pieniężne przekazy, zapewnienie płatności oraz usług mikro pożyczkowych i zmniejszenie samej złożoności operacyjnej w zakresie dostarczania humanitarnej pomocy.

Aby osiągnąć to, fundacja opracowała sieć zdecentralizowaną, która jest złożona z trzech części. Obejmuje ona blockchain Celo, zestaw kontraktów inteligentnych, które są nazywane Celo Core Contracts jak i także warstwę zdecentralizowanej aplikacji, która obsługuje produkty, takie jak chociażby portfel Celi lub oferty od innych deweloperów. Celo ma także własną kryptowalutę, a tak naprawdę stablecoina zwanego – Celo Dollar.

Wartość Celo Dollar powiązana będzie z amerykańskim dolarem oraz zabezpieczona innymi kryptowalutami. W ten sposób wypowiedział się Chuck Kimble, który stoi na czele projektu. Dodał także, że spotkali się z rządami na całym świecie, a także z centralnymi bankami. Współpracują stale z rządzami w wielu krajach. Ponadto zauważyli, że płatności w stablecoinie Celo Dollar będzie można wysyłać na poszczególne numery telefonów zamiast na adresy skomplikowane.

Co dalej z projektem Facebooka?

Nowy projekt debiutuje, gdy zarówno Facebook jak i także jego partnerzy rozważają całkowite przeprojektowanie projektu o nazwie Libra w obliczu regulacyjnej kontroli oraz politycznej w zasadzie na całym świecie. W ostatnich miesiącach Libra jako stowarzyszenie straciło także kilku członków kluczowych, w tym PayPal, eBay, Visa oraz MasterCard.

Mimo tego, że Libra cały czas się rozwija, Facebook będzie także oferował waluty, które są emitowane przez rząd takie jak euro czy też dolary, w celu obsługi tokena własnego. Wydaje się, że jest to świetny sposób na uspokojenie organów niechętnych regulacyjnych oraz uzyskanie wsparcia dodatkowe dla plany, który jest wciąż planowany na wdrożenie w kwartale czwartym tego roku. Zobaczymy jak to wszystko będzie wyglądało. Czas pokaże. Jesteśmy bardzo ciekawi tego projektu.

 

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *