Nowa kryptowaluta Libra wchodzi mocno do gry

Rate this post

Rok 2009 to początek ery wirtualnych monet. Kiedy Bitcoin wchodził na rynek nikt nie przypuszczał sukcesu jaki odniesie. Od tamtego czasu powstało wiele nowych kryptowalut, a ostatnio głośno się zrobiło o pomyśle firmy Facebook. Dokładnie 10 lat później, w roku 2019 powstaje pomysł nowej kryptowaluty o nazwie Libra. Już w przyszlym roku waluta ta ma trafić na rynek i umożliwić płatności na platformach WhatsApp i Messenger. Płatności te mają być możliwe poprzez specjalnie stworzoną do tych celów aplikację o nazwie Calibra. Nazwa ta nie bierze się znikąd, bowiem tak właśnie będzie nazywać się dział firmy odpowiedzialny za usługi finansowe dostarczne przez Facebooka. Według zapewnień szefa firmy – Mark’a Zuckerberga, możliwość płatności na tych dwóch platformach to nie jedyne plany firmy i wkrótce dowiemy się o planach nowych usług finansowych.

Libra coraz bliżej.

Już od kilku tygodni świat obiega wiadomość o nowym pomyśle Facebooka. Firma wydała więc oficjalne oświadczenie za pomocą swojej strony internetowej, które rozwiewa wszelkie wątpliwości. Libra powstanie i to niebawem. Koncern potwierdził, że wprowadzenie cyfrowej waluty do obiegu zaplanowane jest na 2020 rok. Libra ma być oparta o technologię blockchain, co pozwoli na dokonywanie płatności internetowych całkowicie bezpiecznie. Takie rozwiązanie wydaje się więc idealne dla tego grona osób, które nie posiadają dostępu do tradycyjnego konta bankowego. Już teraz w powstałym Stowarzyszeniu Libra znajduje się kilkadziesiąt firm i instytucji, a na tym nie koniec. To właśnie dzięki tym partnerom Libra będzie wspierana finansowo. W ich gronie znajdują się firmy znane przez każdego na całym świecie, takie jak: Visa, Mastercard, PayU, Spotify, Lift, Andressen Horowitz czy Union Square Ventures.

Bezpieczeństwo i intuicyjność Calibry.

Aby obsługiwać płatności została stworzona specjalna aplikacja Calibra, która swoją nazwę dzieli wraz z działem firmy odpowiedzialnym za usługi finansowe. Mimo iż Facebook na początek zamierza wprowadzić możliwość dokonywania płatności swoją walutą jedynie na Messengerze i WhatsApp, z pewnością na tym nie poprzestanie. Mark Zuckerberg w swoim wpisie na Facebooku zapewnie, że wprowadzenie nowej kryptowaluty, jaką jest Libra i obsługującej ją aplikacji Calibra będzie szczególnie ważne i pomocne dla wielu osób, które nie mają możliwości dostępu do usług bankowych. Zapewnia również, że aplikacja będzie tak intuicyjna i prosta w obsłudze, że nawet mniej doświadczonym użytkownikom nie sprawi problemów. Co równie ważne, Calibra będzie podlegać ogólnym przepisom, jakie obowiązują każdego dostawcę usług płatniczych w sieci, a co za tym idzie korzystanie z niej będzie całkowicie bezpieczne. Calibra ma być całkowicie odseparowana od kont użytkowników na Facebooku.

Korzyści dla użytkowników.

Calibra ma przede wszystkim umożliwiać łatwe przekazywanie wirtualnych środków każdemu posiadaczowi smartfona na świecie. Z czasem Facebook planuje, aby rozszerzyć swoje usługi do opłacania rachunków czy robienia zakupów w internecie. Nie znamy jednak w jakich krajch na świecie Libra zadebiutuje i jakie będą reakcje instytucji finansowych w poszczególnych krajach, gdzie pojawi się kryptowaluta. Będzie to jednak duże wydarzenie dla branży finansowej, które może poprawić sytuację w systemach bankowych. Facebook bowiem zamierza dotrzeć do krajów, gdzie usługi finansowe są na niskim poziomie, a dzięki ich rozwiązaniu zarówno transakcje internetowe, jak i te bezgotówkowe, których dokonujuemy na co dzień mają ulec znacznej poprawie.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 1 Comment

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *