MasterCard powody opuszczenia Stowarzyszenia Libry

Rate this post

Brak jasnego biznesowego modelu, nieścisłości wobec AML, KYC oraz także kontroli nad danymi – to jedynie wierzchołek góry lodowej. Oto dlaczego MasterCard się zdecydował opuścić stowarzyszenie, które stoi za projektem, który został zapoczątkowany przez Facebooka.

Czym zajmiemy się w tym artykule? Na pewno poznamy drugą stronę medalu Libry jak i także cały ekosystem zarabiania pieniędzy, który do tej pory był niezrozumiały. Przekonamy się także o tym jak wiele firm wycofało się z tego projektu.

Libra i jej druga strona medalu

Zgodnie z informacją, która została podana przez Crypto Globe, Ajay Banga – dyrektor generalny MasterCard wziął udział w specjalnym wywiadzie dla Financial Times. Wyjaśnił w nim, dlaczego firma, którą reprezentuje, w zeszłym roku opuściła Stowarzyszenie Libra

Stowarzyszenie Calibra ich szuka specjalistów ds. marketingu

Okazuje się także, że wraz z biegiem czasu MasterCard zaczął projekt ten postrzegać z całkiem innym świetle, a niżeli na początku ich współpracy. Ta firma miała kilka bardzo istotnych powodów do obawy.

Od braku podporządkowania do prawa lokalnego zaczęło się. W zasadzie to za każdym razem, gdy w ogóle do rozmów dochodziło odnośnie przeciwdziałania praniu pieniędzy oraz także sposobów zarządzania danymi, to przedstawiciele Libry nie mogli kompletnie zagwarantować tego, co mówią właśnie na piśmie.

Rosja grozi zablokowaniem Facebooka z powodu Libra

Co więcej, co po niektórzy członkowie tego stowarzyszenia nie wykazywali kompletnie chęci pozyskiwania informacji od klientów swoich (KYC) oraz także postrzegania zasad AML.

Niezrozumiały cały ekosystem zarabiania pieniędzy

Pomimo, że generalnemu dyrektorowi firmy MasterCard podobała się idea stworzenia waluty cyfrowej globalnej, nie rozumiał tego, w jaki konkretnie sposób Libra zarabiałaby rzeczywiście pieniądze. W zasadzie to wszystko to było dosyć niejasne.

Kiedy nie rozumiemy, w jaki sposób są zarabiane pieniądze, to są one zdobywane na pewno w sposób, który nam się nie podoba.

Ajay Banga również podkreślił, że początkowo sama Libra pozycjonowana była, jako narzędzie finansowej integracji. Kiedy zdecydowano się jednak na przeniesienie jej do portfela zastrzeżonego Calibra, opadł cały entuzjazm.

Ten jakże altruistyczny pomysł się przekształcił w koncepcję stworzenia jak najbardziej własnego portfela. Co jak co, ale to nie brzmi zbyt dobrze. W ten sposób wypowiedział się CEO MasterCard.

Wiele firm się wycofało z projektu

MasterCard opuścił w październiku 2019 roku Librę. Identyczną decyzję także podjęła Visa. Rzecznik firmy wówczas tłumaczył, że projekt ten nie spełniał wszelkich oczekiwań prawnych. Dlatego właśnie zdecydowano się na takie konkretne kroki.

Co więcej, spośród 28 członków założycieli, aż ośmiu się wycofało. Tak naprawdę to nie tak dawno zrobił to także Vodafone. Postanowił on skoncentrować się na budowie usługi cyfrowych płatności. Poza wyżej wymienionymi firmami, stowarzyszenie Libra opuszczone zostało także przez Mercado Pago, eBay, Stripe oraz PayPal. Jak widzimy troszkę tych firm jednak było.

 

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *