List otwarty Polskiego Stowarzyszenia Bitcoin do Ministerstwa Rozwoju

Rate this post

Polskie Stowarzyszenie Bitcoin już od kilku lat w aktywny sposób działa w celu rozpowszechnienia idei Bitcoina w Polsce. Już w 2016 roku miejsce miały pierwsze konsultacje społeczne, mające na celu zaznajomienie członków Sejmu z technologią kryptowalut.

Głównym celem aktywizacji w tym obszarze jest tworzenie oficjalnych ram prawnych, które miały dać początek rozwojowi tej nowoczesnej gałęzi rynków finansowych w Polsce. Jak się okazało, pierwsze starania zakończyły się fiaskiem, dlatego Polskie Stowarzyszenie Bitcoin w obliczu obecnego kryzysu gospodarczego oferuje swoją pomoc w aspekcie uregulowania rynku kryptowalut w Polsce. PSB opublikowało list otwarty zawierający aż 19 propozycji, które mają prowadzić do regulacji handlem kryptowalutami.

Obszar podatkowy i prawny

1. Rząd powinien wykazać jednoznaczne stanowisko w kwestii kierunku działań nad nieuchronnym rozwojem technologii blockchain i kryptowalut w Polsce.

2. Brak konieczności opłacania Podatku od czynności cywilnoprawnych w przypadku walut cyfrowych ze względu na brak praw majątkowych do kryptowaluty.

3. Wsparcie stymulowania rozwoju technologii blockchain poprzez wyłączenie poboru podatku dochodowego przez pewien okres, wzorem innych krajów europejskich.

4. Umożliwienie podatnikom regulowanie płatności administracyjnych oraz podatkowych za pośrednictwem kryptowalut.

5. Stworzenie oficjalnej ścieżki współpracy pomiędzy organami administracyjnymi (w szczególności KNF i UOKiK a przedstawicielami branży kryptowalut).

6. Zakończenie procesu dyskryminacji przez organy administracyjne działalności, które działają jedynie w branży kryptowalut.

Obszar regulacji

7. Publikacja raportu Komisji Nadzoru Finansowego, który został przygotowany w celu oceny technologii blockchain na początku 2019 roku.

8. Rozpoczęcie współpracy międzynarodowej Ministerstwa Finansów z innymi narodowymi regulatorami rynku kryptowalut.

9. Możliwość wprowadzenia organizacji samoregulujących się, które mogą wesprzeć nadzór finansowy wykonywany przez KNF.

10. Możliwość wprowadzenia legalnych licencji dla firm prowadzących giełdy kryptowalut.

Obszar upowszechnienia technologii blockchain.

11. Wprowadzenie technologii blockchain w celu prowadzenia transparentnych i bezpiecznych głosowań.

12. Ustalenie kwoty de minimis w przypadku transakcji niższych niż ta deklarowana w dyrektywie AMLD5, czyli 200 euro.

13. Wycofanie wszelkich zarzutów, jakie prokuratura postawiła podmiotom świadczącym usługę giełdy kryptowalut w czasie, gdy w Polsce nie było żadnych regulacji związanych z technologią blockchain.

14. Wyodrębnienie jednostki prokuratury, która zajmowałaby się eliminowaniem przestępczości w branży kryptowalut.

15. Stworzenie przepisu obejmującego karanie współpracowników piramidy finansowej, a nie, jak dotychczas podmiotów bezpośrednio tworzących taką piramidę.

16. Stworzenie projektu ustawy w obszarze technologii informatycznych.

17. Wejście ustawy z Prostej Spółce Akcyjnej

18/ Stworzenie możliwości realizacji oferty publicznej w ramach górnego limitu dla crowdfundingu.

19. Zgoda rząd na organizację projektów badawczych w celu tworzenia kryptowalut.

 

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *