LibraCoin przyśpieszy światowy kryzys finansowy

Rate this post

Nie cichną głosy w kwestii LibraCoin. Temat kryptowaluty, którą ma w niedalekiej przyszłości wprowadzić Facebook nadal zajmuje czołówki najpoważniejszych portali dotyczących kryptowalut. Nic więc dziwnego, że planowane wprowadzenie przez należącego do Marka Zuckerberga internetowego giganta budzi zupełnie nowej, cyfrowej waluty, budzi sporo kontrowersji i zainteresowania, także wśród polityków, którzy coraz chętniej wypowiadają się w tej sprawie. Tym razem głos zabrał pewien wpływowy członek Senackiej Komisji Bankowej.

O kim mowa?

Senator Sherrod Brown nie był nigdy fanem kryptowalut, ale wyraźnie też nie przepadał za instytucjami bankowymi. Jego wypowiedź zacytowana przez Yahoo Finance może naprawdę zaskoczyć nawet najtwardszych przeciwników pojawienia się an rynko nowej kryptowaluty. Senator dochodzi bowiem do bardzo zaskakujących wniosków.

Czy LibraCoin spowoduje kolejny światowy kryzys?

Senator wspomina sytuację, która miała miejsce ponad dekadę temu i do dziś odbija się czkawką jeszcze w wielu krajach na świecie. Wówczas na rynek zostały wprowadzone pewne „innowacje” pod postacią kredytów hipotecznych subprime. Cel i chęci były jak zawsze szczytne, bo banki próbowały zwyczajnie pomóc ludziom, których nie było do tej pory stać na żaden kredyt, a już z tym bardziej kredyt na dom czy mieszkanie. Gdy wprowadzono nowy rodzaj pożyczki na rynek, każdy mógł sobie w końcu pozwolić na kupno nieruchomości.

Polityk ukazuje jednak prawdziwe efekty działających wówczas kredytów:

“W rzeczywistości banki oszukały miliony rodzin, które ostatecznie straciły domy, zniszczyły gospodarkę i jeszcze bardziej pogorszyły nierówności w tym kraju.”

Ukazuje również sprytne mechanizmy stojące za pomysłem zupełnie nowego rodzaju kredytów:

„Duże firmy technologiczne i banki na Wall Street ukrywają się za innowacjami (…).”

Jak widać, senator Brown nie dostrzega zbytniej różnicy pomiędzy tamtą sytuacją a pomysłem Facebooka. Technologiczny gigant twierdzi, że dzięki LibraCoin pomoże ludziom, znajdującym się obecnie poza ogólnie działającym systemem bankowym i umożliwi im szybkie i łatwe przesyłanie pieniędzy. Tego, jaki będzie to miało efekt, niestety dziś jeszcze nie da się dokładnie przewidzieć, jednakże coraz większa liczba polityków i urzędników jest zdania, że pomysł ten zaszkodzi światowej gospodarce.

Co na to inni?

Prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump sądzi, że Facebook najzwyczajniej w świecie usiłuje zostać bankiem, nieposiadającym przy tym stosownych zezwoleń, a kongresmen Brad Sherman, posuwa się o krok dalej, nawołując do absolutnego zakazu kryptowalut. Z wielką dozą optymizmu nowej cyfrowej walucie przygląda się natomiast słynny inwestor Tim Draper, słynny inwestor, który otwarcie krytykuje przedwczesne próby ingerencji ze strony polityków i nie widzi żadnego zagrożenia dla Bitcoina:

Wprowadzamy regulacje przed wprowadzeniem innowacji – Facebook ogłosił właśnie [plany dot.] Libra; jeszcze nawet nie byli w stanie jej wysłać [tj. dokonać pierwszej transakcji], a regulatorzy są wszędzie (…) Myślę, że wszystkie te inne kryptowaluty są mostami do środowiska Bitcoina.

Rosnące nieustannie napięcia wokół pomysłu wprowadzenia Przez Facebook cyfrowej waluty sprawiły, że kolos Marka Zuckerberga do tego, zaczął poważnie zastanawiać się nad sensem całej operacji i ogłosił, że LibraCoin może prawdopodobnie nie ujrzeć nawet światła dziennego.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 1 Comment

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *