Przewodniczący rady nadzorczej Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) pan Thomas Jordan podzielił się swoimi obawami dotyczącymi walut cyfrowych pokroju LibraCoin od Facebooka. Jego zdaniem mogą one znacznie utrudniać zdolność banku centralnego do podejmowania inicjatyw oraz realizacji swojej wewnętrznej polityki monetarnej.
Chociaż dyskusje związane z LibraCoin ostatnimi czasy ucichły, Thomas Jordan z Narodowego Banku Szwajcarii (SNB) uważa, że powinien wyartykułować swoje obawy związane właśnie z walutą wprowadzaną na rynek przez Facebooka. Jego krytyczne podejście do tematu jest o tyle ciekawa, że Stowarzyszenie Libra odpowiedzialne za zarządzanie projektem Libra, ma swoją siedzibę właśnie na terenie Szwajcarii.
Jak LibraCoin jest postrzegana przez SNB i inne instytucje?
Jednym z mówców na uroczystości zorganizowanej z okazji 30-lecia Uniwersytetu w Bazylei na Wydziale Biznesu i Ekonomii (WWZ) był właśnie wspomniany wcześniej Thomas Jordan. Przemawiając przyznał się między innymi do tego, że nie jest zwolennikiem i sprzymierzeńcem idei związanych z stablecoinami. Uważa także, że powinny być one znacznie mocniej powiązane z walutami fiducjarnymi. Na poparcie swoich poglądów podał fakt, że tak długo jak ceny, płace oraz kredyty będą realizowane we frankach szwajcarskich Narodowy Bank Szwajcarii (SNB) może inicjować za pomocą swojej polityki monetarnej działania skierowane zarówno do oszczędzających jak i kredytobiorców czy też innych grup klientów tej instytucji. Wspomniane działania miały by na celu zagwarantowanie stabilności cen w średnim okresie.
Warto podkreślić, że Thomas Jordan nie jest odosobniony w swoich jakże pesymistycznych poglądach. Jeden z członków zarządu Europejskiego Banku Centralnego, niejaki pan Yves Mersch, twierdzi również, że stablecoiny pokroju Libry powiązanej z Facebookiem powinny być postrzegane jako swoiste zagrożenie dla banków centralnych, gdyż ich obecność może przyczynić się do obniżenia kontroli EBG.
Thomas Jordan w swoich wypowiedziach nawiązął też do Bitcoin (BTC) mówiąc, że jego istnienie wywarło bezpośredni wpływ na sposób w jaki postrzega się tokeny kryptowalutowe. Jego zdaniem są to tylko i wyłącznie instrumenty spekulacyjne. W mniemaniu Thomasa Jordana waluty, charakteryzujące się stabilną wartością oraz są powszechnie akceptowane pozwalają na tworzenie wydajnych systemów płatności. jego zdaniem istnieją bardzo małe szanse na to, że waluty cyfrowe wejdą do powszechnego użytkowania jako środek płatniczy na terenie Szwajcarii.
Za realne uważa jednak, że Narodowy Bank Centralny (SNB) wprowadzi własną wirtualną walutę posiadającą sztywny kurs. Thomas Jordan chciałby tez, aby tokeny, których emisją zajmie się (SNB) były osiągalne tylko i wyłącznie dla banków komercyjnych oraz pozostałych instytucji finansowych. Jego zdaniem powszechny dostęp do wspomnianych cyfrowych tokenów mógłby wywierać wpływ i konsekwencje nie tylko na banki, ale przede wszystkim na cały system finansowy Szwajcarii.