Steven Mnuchin, sekretarz skarbu USA, wyraził obawy co do wprowadzenia LibraCoin – waluty cyfrowej proponowanej przez Facebooka. Przedmiotem jego zaniepokojenia jest fakt, że kryptowaluta mogłaby zostać wykorzystana przez przestępców.
USA zaniepokojone LibraCoin
W trakcie konferencji prasowej zwołanej w poniedziałek Mnuchin zauważył, że waluta cyfrowa Facebooka może zostać wykorzystana i nadużywana przez osoby zajmujące się praniem brudnych pieniędzy oraz finansowaniem terroryzmu. Wskazał również, iż jest to kwestia bezpieczeństwa narodowego Stanów Zjednoczonych. Jak stwierdził, kryptowaluty takie jaki Bitcoin, zostały użyte do obsługi nielegalnej działalności (cyberprzestępczości, oszustw podatkowych, okupów, wymuszeń, narkotyków lub handlu ludźmi) szacowanej na miliardy dolarów. To wszystko oraz planowane przez Facebooka wypuszczenie nowej waluty cyfrowej powoduje, że Mnuchin nie czuje się komfortowo.
LibraCoin – kontrowersje i dyskusja
Wspomniana wcześniej konferencja prasowa odbyła się kilka dni po tym, jak prezydent Stanów Zjednoczonych Donald Trump przyznał w jednym ze swoich tweetów, że nie jest fanem takich kryptowalut jak Bitcoin. Zasugerował on również, iż Facebook, który planuje udostępnienie swojej waluty wirtualnej LibraCoin na przyszły rok, będzie potrzebował na to specjalnych pozwoleń i zauważył, że firma ta powinna dla tego celu stać się bankiem. Jak stwierdził Steven Mnuchin, prezydent ma poważne obawy, które od jakiegoś czasu stanowią jeden z ważniejszych punktów pracy rządu.
Odpowiedź Facebooka
Wszystko wskazuje na to, że Facebook oraz jego eksperci przewidzieli krytyczne opinie ze strony regulatorów, banków centralnych oraz prawodawców z całego świata na temat swojej waluty. Firma przyznaje jednak, że informacje odnoszące się do wypuszczenia LibraCoin zostały udostępnione z rocznym wyprzedzeniem właśnie po to, aby doprowadzić do ogólnoświatowej publicznej debaty na ten temat.
Jak można było dowiedzieć się niedawno, David Marcus, szef zespołu do spraw portfela cyfrowego Facebooka, ma zostać przesłuchany w sprawie nowej kryptowaluty. Swoje zeznania ma złożyć przed Komisją ds. Usług Finansowych i Komitetem Senatu ds. Bankowości. Już teraz sugeruje on, że LibraCoin z założenia ma nie konkurować z bankami lub walutami tradycyjnymi. Ma ona pozostać tylko środkiem płatniczym, czymś podobnym do PayPal. Jak zapewnia Marcus, nowa kryptowaluta zostanie wprowadzona na rynek tylko w momencie, w którym uzyska wszystkie pozwolenia regulatorów.
Warto przypomnieć, że opinia sekretarza skarbu USA jest kolejnym głosem wyrażającym niepokój w związku z pojawieniem się nowej kryptowaluty na rynku. W połowie czerwca również amerykańscy prawodawcy wyrazili swoje zaniepokojenie faktem ustanowienia LibraCoin, sugerując, iż uzyskanie pozwolenia na wykorzystanie Libra będzie wymagało aprobaty każdego rządu, w którym Facebook będzie chciał wprowadzić swoją walutę. Dodatkową kwestią pozostaje również utrzymanie bezpieczeństwa danych użytkowników LibraCoin, a z tym Facebook ostatnio ma sporo kłopotów.