Waluta cyfrowa Libra, która jest firmowana przez Facebooka już wkrótce się pojawi. Dokładnie emisja jej została zapowiedziana na dokładnie pierwszy kwartał roku 2020. Waluta ta spotkała się z licznymi komentarzami regulatorów i to na całym świecie. Kongres Amerykański nawet zorganizował specjalne przesłuchania wszelkich pracowników Facebooka.
Przesłuchania te dotyczy jeszcze niedoszłego projektu. Jednak sama opcja organów finansowego nadzoru praz pracodawców, Librą również interesują się amerykańskiego skarbowe organy.
Libra przed regulacjami amerykańskimi nie ucieknie
Na temat wzbudzającej wiele komentarzy oraz kontrowersji Libry w tym tygodniu wypowiedział się Sigal Mandelkert. Jest to podsekretarz do spraw Terroryzmu oraz Wywiadu Finansowego przy Departamencie Skarbu amerykańskim, którzy został zapytany przez dziennikarzy podczas jego pobytu w Szwajcarii.
Jego zdaniem właśnie każdy kryptowalutowy projekt, w tym również Libra, za którą odpowiedzialne jest Stowarzyszenie Libra, które ma swoją siedzibę w Genewie, prowadzący działalność na obszarze całym Stanów Zjednoczonych czy też jego znacznej części, spełniać będzie musiał amerykańskie regulacyjne wymogi, w tym także z zakresu zwalczania prania brudnych pieniędzy oraz także finansowania terroryzmu.
Podejrzane jest to, że w przypadku naszej tytułowej Libry Facebook razem z partnerskimi podmiotami mógłby chcieć zastosować regulacyjny arbitraż, a więc wybór jurysdykcji mniej wymagającej dla swoich działań, wysunięte zostało to już podczas wcześniejszych przesłuchać w amerykańskim Kongresie pracowników Facebooka, a w szczególności Marcusa Davida z firmy CEO Calibra. Dokładnie jest to podmiot odpowiedzialny za stworzenie właśnie portfela dla cyfrowej waluty Libra.
W miesiącu sierpni do Szwajcarii udała się delegacja złożona z amerykańskich kongresmenów, którzy wchodzą w skład Komisji do spraw Usług Finansowych. Delegacja ta również zorganizowała przesłuchania w miesiącu lipcu. Powodem wizyty było nic innego jak właśnie omówienie regulacyjnych kwestii, które były związane z Librą.
Delegacja się spotkała z przedstawicielami organów szwajcarskich finansowego nadzoru oraz także prawodawcami. Jednak przewodnicząca Komisji oznajmiła, że sama wizyta nie rozwiała jej wątpliwości. Maxine Waters (bo to o niej mowa) powiedziała, że pomimo, że są oni wdzięczni przedstawicielom szwajcarskich władz za sam czas, który został poświęcony na spotkania z nimi, ma nadal obawy, które dotyczą tego, że duża spółka z technologicznej branży stworzyć mogłaby alternatywną walutę ogólnoświatową.
Podsumowanie
Maxine Waters także zapowiedziała kontynuację już prowadzonego dochodzenia oraz także, że dalsze analizy w kwestii wszelkich regulacji, które są związane z Librą będą stanowić absolutny priorytet podczas prac dalszych Komisji. Jak widać na powyższym temat ten wciąż budzi wiele kontrowersji, a to jeszcze przed samą premierą. Do premiery Libry pozostało jednak już niewiele.