Kryptowaluty to jeden z gorętszych tematów ostatnich lat. Nie powinniśmy być wiec zdziwieni, że Facebook- największy portal społecznościowy na świecie – również zdecydował się na stworzenie i wprowadzenie swojej własnej kryptowaluty– Libra.
Czym jest Libra?
Nowa kryptowaluta, która będzie wykorzystywana głównie poprzez Facebook Masseagner oraz WhatsUpp światło dzienne ma ujrzeć w 2020 roku. Swoje zastosowanie ma znaleźć głównie w krajach rozwijających się, gdzie lokalne waluty są bardzo niestabilne i często doświadczają wahania kursów. Ambicje Facebooka, co do nowej kryptowaluty są bardzo duże. Z tego powodu, na użytkowników, którzy jako pierwsi rozpoczną dokonywać płatności z wykorzystaniem Libra, mogą liczyć na bardzo zachęcające bonusy.
Dlaczego Facebook uruchamia kryptowalutę ?
Facebook twierdzi, że dzięki stworzeniu nowej kryptowaluty, chce dotrzeć do 1,7 miliarda ludzi na całym świecie, którzy nie mają dostępu do konta bankowego. Waluta będzie obsługiwana przez grupę firm o nazwie „Stowarzyszenie Libra”. Funkcjonuje jako tzw. „Stablecoin”, powiązany z istniejącymi aktywami, takimi jak dolar lub euro, w celu uczynienia go mniej podatnym na wahania, jakich doświadcza wiele kryptowalut.
Stowarzyszenie Libra jest opisane przez Facebooka jako niezależna organizacja non-profit z siedzibą w Szwajcarii. Obsługuje dwie główne funkcje: walidację transakcji na blokach Libra i zarządzaniem rezerwami.
Kto przyczynił się do powstania Libra?
Do firm, które wniosły minimum 10 milionów dolarów (8 milionów funtów) na konto założycieli stowarzyszenia Libra, należą firmy technologiczne, takie jak PayPal, Ebay, Spotify, Uber i Lyft, a także firmy finansowe i venture capital, takie jak Andreessen Horowitz ,Thrive Capital, Visa i Mastercard.
Jak dostaniemy Librę?
Facebook nie omawia jeszcze szczegółów, w jaki sposób waluta będzie dostępna w momencie uruchomienia, ale najbardziej prawdopodobne jest podejście hybrydowe. Obecność tradycyjnych firm płatniczych, takich jak Visa i MasterCard, na liście założycieli sugeruje, że Facebook prawdopodobnie po prostu pozwoli użytkownikom kupić kryptowalutę. Facebook prawdopodobnie przeprowadzi również to, co jest znane w kręgach kryptowalut, jako „airdrop”, rozdając niewielkie ilości waluty za darmo w celu uruchomienia ekosystemu. Będzie to miało zasadnicze znaczenie, jeśli ma spełnić cel polegający na dostarczaniu usług finansowych osobom bez kont bankowych.
Libra a bezpieczeństwo
Istnieje wiele obaw dotyczących prywatności związanych z aplikacją finansową obsługiwaną przez Facebook. Firma poinformowała, że wdroży technologie zapobiegające praniu pieniędzy i oszustwom. Przedstawiciele Facebooka poinformowali, że będą wykorzystywać te same procesy weryfikacji i zwalczania nadużyć finansowych jak banki oraz karty kredytowe. Pojawiły się również wzmianki o tzw. “wsparciu na żywo”, czyli zespole pracowników, którzy będą do dyspozycji użytkowników, którzy utracą dostęp do kąta, lub stracą pieniądze w wyniku oszustwa. Libra na Facebooku zostanie zbudowany na otwartym kodzie źródłowym, który pozwoli programistom i społeczności badawczej monitorować go pod kątem wad projektu i bezpieczeństwa, a firma wdroży program „bug bounty”, aby zachęcić ekspertów ds. Bezpieczeństwa do wskazania luk w platformie.