Libra – największe zagrożenie dla bitcoina

5/5 - (1 vote)

John Vaz jest znanym ekonomistą i według niego pozycja bitcoina jest zagrożona Librą Facebooka. Uważa, że waluta Marka Zuckerberga może zdobyć przewagę nad powszechnie znanymi kryptowalutami. Czym jest Libra? Jak Vaz tłumaczy wielki potencjał Libry? Odpowiadamy w niniejszym artykule. Zapraszamy do lektury!

Libra – największe zagrożenie dla bitcoina

Facebook zapowiedział wydanie swojej kryptowaluty. W tej grupie istnieje już kilka tysięcy walut, a najbardziej znaną z nich jest bitcoin. Około tysiąc z tych walut notuje obroty większe niż 10 tysięcy dolarów każdego dnia, a kilkanaście z nich ma wielomiliardową kapitalizację rynkową.

Libra w sporej mierze będzie ona prawdziwą walutą, jednakże opartą na blockchainie. Facebookowa platforma finansowa, która obejmuje poza kryptowalutą cyfrowy portfel Calibra oraz integrację z wieloma aplikacjami, jest projektem o znaczeniu globalnym. Libra jest ogólnie klasyfikowana jako kryptowaluta. Libra, w oparciu o doświadczenia innych elektronicznych walut, planuje wejść na rynek jako pewnego rodzaju hybrydowe optimum wcześniejszych rozwiązań. W ekonomicznym sensie można zaliczyć Librę do komplementarnych walut. Moje Opinie o Bitcoin Era 

Vaz oznajmił Cointelegraphowi, iż bitcoin posiada spore kłopoty w skalowaniu, przez co mogą występować problemy przy próbach płatności za jego pomocą. Oprócz tego jest on o wiele częściej używany jako narzędzie do spekulacji, aniżeli jako środek płatniczy. Głównym konkurentem dla niego może szybko stać się Libra, którą stworzono specjalnie do płatności. Ponadto, będzie ona skalowalna jako sieć.

Oprócz tego Vaz sądzi, iż cyfrowe waluty banku centralnego (CBDC) nie stanowią zagrożenia dla bitcoina.

Interesujący model waluty Facebooka

Libra może pochwalić się wieloma możliwościami algorytmicznymi, technologicznymi bądź także organizacyjnymi. Nie jest z pewnością walutą w pełni anonimową, gdyż należy do konsorcjum skupionego wokół Facebooka.

Ekonomista wspomniał także o tym, iż Facebook nie cieszy się ostatnio zbyt dużym zaufaniem publicznym. Libra mogłaby wpłynąć pozytywnie na tą sytuację, ze względu na to, że jej sieć oraz koszyk aktywów leży u podstaw jej stabilności. W związku z czym jej model wydaje się aż nazbyt interesujący.

Vaz uważa, że firmy podobne do Facebooka mogą wykorzystać aktualną bazę użytkowników w celu nadania rozgłosu i zachęcenia do korzystania ze swoich walut. Według niego kiedy Libra ujrzy światło dzienne, to będzie miała  na starcie tak dużą bazę użytkowników, jakiej nie miała wcześniej jakakolwiek kryptowaluta.

John Vaz twierdził również, że na początek rynek dla Libry stanowić będą kraje rozwijające się, a nie rozwinięte.

Kiedy Libra pojawi się na rynku?

Libra to w tłumaczeniu z języka angielskiego waga – znak astrologiczny, który symbolizuję między innymi sprawiedliwość oraz równowagę.

Należy wspomnieć o tym, iż wokół Libry wszystko ucichło. Nie jest obecnie wiadome, kiedy waluta zostanie wypuszczona na rynek. Miało to się stać w tym roku, jednakże w związku z panującym kryzysem, może się to znacznie opóźnić.

Więcej: https://www.bitcoin-squad.com/pl/bitcoin-era-opinie/

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 1 Comment

1

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *