Kryptowaluta Libra może stworzyć również Facebank

Rate this post

Właściciel Facebooka, Mark Zuckerberg wraz z 20 innymi wielkimi graczami planuje w przyszłym roku wprowadzenie nowej kryptowaluty o nazwie Libra. Eksperci związani z branżą ekonomiczną wprost twierdzą,że Facebook chce stworzyć globalną walutę, spychając na margines banki komercyjne a nawet centralne i rządy. Niemożliwe? Jak widać, niekoniecznie.

Do czego dąży Facebook?

Dokumentacja techniczna mówi wprost o tym, że Libra zapewni łatwiejszy dostęp do „lepszych, tańszych i otwartych usług finansowych”. Co to oznacza dla przeciętnego użytkownika? Nową kryptowalutą będzie można płacić za rozmaite towary czy usługi przy użyciu Messengera czy WhatsAppa. Mark Zuckerberg nie działa sam. Poza zespołem specjalistów, który ma do dyspozycji, skupił wokół siebie też partnerów biznesowych takich jak PayPal, Visa, Mastercard, PayU, eBay, Spotify czy Uber, Lista partnerów właściciela Facebooka daje jasno do zrozumienia, że pojawiła się wizja stworzenia pierwszego uniwersalnego systemu płatności online. Kamil Stasiak, ekspert rynku blockhain, uważa że Libra może zastąpić tradycyjne waluty emitowane przez rządy. Spodziewa się on nawet, ze przedsiębiorcy będą wypłacać pensje w nowej kryptowalucie, a freelancerzy będą przestaną wyceniać swoje usługi w tradycyjnych walutach i przerzucą się na Librę.

Czy na tym koniec?

Zdecydowanie nie. Ludwik Sobolewski, w przeszłości szef Giełdy Papierów Wartościowych, a obecnie prezes platformy Emerging Europe Marketplace uważa, że Facebook pójdzie jeszcze dalej i za wprowadzenie uniwersalnego systemu płatności będzie mógł pobierać opłaty od innych podmiotów za dostęp do swoich usług, Sobolewski zwraca uwagę na to, że pomysł jest genialny w swojej prostocie. Mark Zuckerberg ma do dyspozycji największą sieć i umiejętnie chce połączyć to z obiegiem środków płatniczych nieautoryzowanych przez rządy i banki centralne, co jest przecież fundamentem koncepcji kryptowalut.

Jak rozliczać Librę?

Facebook oprócz własnej waluty, planuje także stworzenie aplikacji o nazwie Calibra, która będzie służyła do rozliczeń. W planach jest aby aplikacja była integralną częścią takich aplikacji jak Messenger czy WhastApp. W teorii wszystko rysuje się w pięknych barwach. Czy będzie tak jednak w rzeczywistości? Nie trzeba być ekspertem, żeby zdawać sobie sprawę, ze platforma Marka Zuckerberga to chyba największa baza danych na świecie (na chwilę obecną dwa miliardy aktywnych użytkowników, a o każdym mnóstwo informacji, za które wielkie koncerny wiele by dały). Dzięki wprowadzeniu kryptowaluty Libra, Facebook będzie wiedział o swoich użytkownikach jeszcze więcej, co jeszcze bardziej wzmocni jego pozycję. Już dziś największy serwis społecznościowy wie kiedy, gdzie, co i z kim robimy. Dzięki wprowadzeniu własnej kryptowaluty, blockhainu i aplikacji będzie jeszcze sprawniej gromadził wiedzę na temat swoich użytkowników wzbogacając ją o to, co mamy w swoich portfelach. Analitycy z Binance Research, Libra może spowodować niemałe zamieszanie na rynku finansowym, a jeśli projekt się powiedzie spodziewają się oni nawet zmniejszenia uzależnienia handlu globalnego od dolara.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *