Jeszcze w ubiegłym tygodniu działała piramida finansowa, która dokonała wyłudzeń na kwotę aż 4,4 miliarda dolarów. Środki te pochodziły od użytkowników, strony internetowej, która w chwili obecnej jest już zamknięta.
Koniec końców…
Jak wynika z aktualnych doniesień, witryna tego dużego przekrętu finansowego właśnie zakończyła pracę w trybie online. Jak pokazuje Rekord DNS, czyli zbiór reguł pozwalających na całkowitą kontrolę domeny internetowej firma, która stoi za OneCoinem, nadal jest jej fizycznym właścicielem. Jest ona również przedmiotem sprawy sądowej.
Najciekawsze jest, że schemat ten był podejrzany już w 2015 roku. Wówczas to BehindMLM, będący zasobem zajmującym się monitoringiem przedstawił raport, w którym zawarł najbardziej niepokojące informacje. Mówił on o niekompatybilności informacji na temat założycieli firmy. Informacje na temat własnego wykształcenia, podawane przez Ruję Ignatovą — uciekającą krypto królową, były sprzeczne ze sobą. To był jedynie początek niezgodności i kłopotów.
Przez kolejne lata władze z całego świata przestrzegały wszystkich konsumentów, że OneCoin jest prawdopodobnie piramidą finansową. Główną przyczyną podejrzeń stało się to, że obiecywane przez program zyski były nierealnie wysokie w stosunku do wymaganego wkładu własnego.
Pisaliśmy całkiem niedawno o tym, że Konstantin Ignatov, będący współzałożycielem omawianej piramidy finansowej przyznał się do zarzucanych czynów. W chwili obecnej grozi mu nawet 90 lat więzienia za różnego rodzaju oszustwa finansowe oraz za pranie brudnych pieniędzy.
Uwaga! Może pojawić się nowa piramida
Kilka dni temu Cointelegraph wydał nowe ostrzeżenie, dotyczące firmy HEX. Krytycy szybko zareagowali i zakwestionowali jego zasadność, określając jako chwyt marketingowy. Ponadto przedmiotowe narzędzie finansowe zostało oskarżone o naruszanie prywatności. Pewna grupa osób jednak nie może doczekać się, rozpoczęcia działalności zarobkowej.
Richard Heart, będący przedstawicielem firmy HEX, wyraził zgodę na konfrontację z Cointelegraph. Wytłumaczył, że system ten gwarantuje wysoko oprocentowany certyfikat depozytowy blockchain. Z kolei wartość wypłat nadal uzależniona jest od wartości rynkowej HEX w chwili zapadalności.
Firma Hex zapewnia coś w rodzaju kryptograficznej wersji instrumentu bankowego. Fundusze użytkowników zostają zamknięte, a w momencie, gdy wygasa termin, otrzymują kwotę, którą zainwestowali wraz z odsetkami.
Richard Heart twierdzi, że:
Banki używają pieniędzy deponentów, aby wykorzystać je jako zabezpieczenie. Ma ono pomóc im w uzyskaniu pieniędzy od rządu z okazyjnie niskim oprocentowaniem.
Czy HEX rzeczywiści jest następną piramidą finansową?
Tego typu zarzuty postawił firmie już w styczniu Vlad Costea – dziennikarz pracujący dla Bitcoin Magazine. W przedstawionej przez siebie publikacji zawarł wiele argumentów na niekorzyść firmy Hex. Należy zauważyć, że schemat ten był pierwotnie nazywany Bitcoin Hex.
Jak dalej potoczy się ta sytuacja? Czy upadek OneCoina nauczy ludzi ostrożności?
Czy HEX okaż się koleją piramidą? Pewne jest jedno, firma ta z pewnością jest mistrzem sprzedaży i marketingu. Przed podjęciem jakiejkolwiek decyzji inwestycyjnej z pewnością warto dokładnie przyjrzeć się każdemu projektowi.