Kontrowersyjna kryptowaluta Libra, której emisję wraz ze swoimi podmiotami partnerskimi zaplanował Facebook, niedawno była przedmiotem przesłuchań w Kongresie amerykańskim. Spośród wielu faktów i pogłosek dotyczących tej przyszłej wirtualnej waluty, spore zaniepokojenie u prawodawców wzbudził fakt, że Stowarzyszenie Libra, odpowiedzialne za cały projekt zostało zarejestrowane w Szwajcarii. I właśnie dlatego udaje się do tego kraju delegacja amerykańskiego Kongresu.
Kongresmeni obawiają się, że Stowarzyszenie Libra chce uniknąć amerykańskich regulacji prawnych
W dniu 17 sierpnia bieżącego roku szwajcarski serwis informacyjny NZZ am Sonntag poinformował opinię publiczną, że sześcioosobowa delegacja złożona z członków Izby Reprezentantów udaje się do Szwajcarii w związku z Librą. Jednocześnie nie jest to przypadkowa grupa kongresmenów, ale członkowie Komisji ds. Usług Finansowych (House Financial Services Committee), a celem wyprawy jest spotkanie z Adrianem Lobsingerem szwajcarskim Rzecznikiem ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji. Kongresmeni pragną porozmawiać na temat walut cyfrowych, w tym wyjaśnić niepokojące zachowanie emiterów Libry i dotyczące tej kryptowaluty kwestie regulacji prawnych.
Delegacji przewodzi sama szefowa Komisji Maxine Waters, która apelowała już wcześniej o zawieszenie wszelkich prac związanych z Librą do czasu, gdy wszystkie potencjalne ryzyka związane z emisją Libry zostaną wyjaśnione.
W lipcu, podczas przesłuchań przed Komisją, spora część prawodawców wysunęła obawy w związku z faktem, że Libra ma być regulowana przez przepisy prawa szwajcarskiego, a nie, jak przypuszczano wcześniej amerykańskiego. Reprezentujący Facebooka David Marcus zapewniał wówczas, że wybór Szwajcarii dla Stowarzyszenia Libra „nie ma nic wspólnego z ucieczką przed regulacjami czy nadzorem”, ale że czynnikiem decydującym jest fakt, że Szwajcaria jest krajem zapewniającym najkorzystniejsze warunki dla prowadzenia takiej działalności.
Czy David Marcus skłamał?
Podczas przesłuchań David Marcus zapewnił Komisję, że w związku z planami wyemitowania Libry Facebook kontaktował się z FINMA – szwajcarskim regulatorem, ale szef ds. komunikacji, wcześniej wspominanego Rzecznika ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji, Hugo Wyler temu zaprzeczył. Twierdzi on, że Facebook nie kontaktował się z regulatorem szwajcarskim odnośnie do planów wyemitowania własnej kryptowaluty. Jednocześnie Rzecznik wystosował oficjalne pismo do Stowarzyszenia Libra, prosząc w nim o przesłanie szczegółowych danych na temat projektu.
Od Wylera dowiadujemy się, że Rzecznik ds. Federalnej Ochrony Danych i Informacji powiadomił o tym, iż w związku z brakiem informacji na temat danych osobowych, jakie mogą być przetwarzane, Stowarzyszenie Libra powinno przekazać dane o bieżących stanach prac nad projektem. Tak, aby mógł ocenić, które z jego kompetencji doradczych oraz nadzorczych będą mogły mieć w tym wypadku zastosowanie.