Ostatnio miał miejsce w sieci wysyp niby – specjalistycznych artykułów, które pod przykrywką celebrytów takich jak Richard Branson, Kate Winslet czy Bill Gates polecały wspaniałe sposoby na wzbogacenie się dzięki aplikacjom do handlu kryptowalutami. W Polsce wykorzystano w tym celu wizerunek Roberta Lewandowskiego oraz Małgorzaty Kożuchowskiej. To był dotychczasowy sposób oszustów, teraz wymyślili oni nową metodę naciągania ludzi. Na Facebooku wyświetlają się sfałszowane artykuły, namawiające do kliknięcia i obiecujące bardzo wysokie i łatwe zarobki.
Waluta wyposzczona przez Facebooka za 11 centów
Szum, jaki wytworzył się wokół waluty cyfrowej Facebook – Libra postanowili wykorzystać właśnie naciągacze. Zapewne osoby nieinteresujące się tym tematem niewiele słyszały o tego typu praktykach. Zainteresowani wiedzą z kolei, co dzieje się w świecie blockchaina i kryptowalut. Wiadomo, że istnieje coś takiego jak Bitcoin i niektórzy zarobili spore pieniądza w trakcie ostatniego bumu z 2017 roku.
Zarówno użytkownicy Facebooka, jak i innych portali czy mediów społecznościowych mogą spotkać się z wyświetlanymi artykułami sponsorowanymi. Są to pewnego rodzaju ogłoszenia. Mają one za zadanie przekierowanie odbiorcy do artykułu właściwego. Artykuły te wykorzystują format brytyjskiego dziennika The Telegraph i robią to w sposób bezprawny. Wyświetlane artykuły informują o krokach podejmowanych przez Facebooka. Mówią głównie o tym, że podjęto decyzję o jego wejściu do kryptowalutowego świata poprzez przyjęcie Calibra – Pay. Mija się to z prawdą, ponieważ według mediów z branży, Facebook podjął decyzję o emisji własnej waluty o nazwie Libra. Będzie miała ona postać cyfrową. Informacje o tym pojawiają się od czerwca 2019 roku.
Według fałszywych informacji znajdujących się w pseudo-artykułach kryptowalutę można było kupić już w dniu 3 listopada. Od tamtej pory możliwe jest nabycie jej dzięki zwykłemu kliknięciu znajdujący się w artykule link. „Dolar, euro, funt i inne waluty to przeszłość” – takie informacje znajdują się w artykule.
Autorzy podrabianych artykułów podobno dowiedzieli się bezpośrednio od Marka Zuckerberga, że wyjściowa cena Calibra – Play to jedyne 0,11 USD. Jest to według nich niewiarygodnie niska kwota, biorąc pod uwagę ceny pozostałych oferowanych kryptowalut, również Bitcoina. Według jednego z artykułów jego ostatnia cena wynosiła 11.453,39 USD, z kolei wartość Ethereum równa była w tym czasie 620,91 USD.
Jak zwykle bywa w przypadku tego typu scamów, przywołano nawet wypowiedź Elona Muska, który jest współzałożycielem lub założycielem wielu znanych przedsiębiorstw, w tym Tesli. Uważa on, że moment emisji Libry (tu można zauważyć, że autorzy nie trzymają się nawet jednej nazwy kryptowaluty) będzie chwilą, w której wiele osób stanie się milionerami praktycznie w ciągu kilku chwil. Według autora artykułu, który rzekomo przetestował możliwości inwestycyjne „waluty Facebooka”, jego rachunek potroił wartość w ciągu zaledwie kilku godzin.