Facebook i powiązana z nim Libra, przeżywają ostatnio bardzo trudny okres, wypełniony przede wszystkim ciężką pracą specjalistów od spraw regulacji i wizerunku. Dzieje się tak dlatego, że może to być dla Libry i Facebooka decydujący czas, jeżeli chodzi o regulacje prawne na terenie europejskim. To właśnie dzisiaj, 16 września 2019 roku, przedstawiciele 26 banków centralnych spotkają się w Bazylei na terenie Szwajcarii, aby zadecydować o przyszłości projektu Libra w Europie. Chodzi przede wszystkim o omówienie kwestii wiarygodności oraz bezpieczeństwa tego ogromnego projektu Facebooka.
Dziś w Bazylei 26-osobowy zespół ekspertów spotka przedstawicieli Libra
Doniesienie o wydarzeniu wychodzi z raportu opublikowanego przez Financial Times. Wynika z niego, że zespół urzędników z 26 banków centralnych pod przewodnictwem Benoît Coeuré z Europejskiego Banku Centralnego spotyka się właśnie dziś z oficjalnymi przedstawicielami Libry w szwajcarskiej Bazylei. Financial Times donosi, że oprócz kwestii regulacyjno-prawnych, przedmiotem spotkania ma być również szeroka dyskusja o Librze jako o projekcie i jako o pieniądzu.
Reakcją przedstawicieli Libry na to historyczne wydarzenie, jest gotowość udzielenia odpowiedzi na wszelkie pytania polityków oraz prawników i finansistów. Jednocześnie zastrzeżono, że ciągle pozostaje w mocy twierdzenie o tym, że procedura uruchomienia stablecoina jest procesem długofalowym, mającym zaspokoić wszelkie wymagania regulacyjne. Libra dodała przy tym, że nie zamierza bronić twardo swojego projektu, ale dopuszcza możliwość jego modyfikacji, jeżeli taka potrzeba wyniknie po otrzymaniu informacji zwrotnych przed wejściem do systemów bankowych.
Saga regulacyjna Libry trwa
Według tego samego raportu właściciele Facebooka zauważyli, że nie spodziewali się aż takiego zainteresowania projektem Libra ze strony rządów, organów regulacyjnych, banków oraz organów korporacyjnych.
Czynnik ryzyka zawarty w dokumencie zawiera wniosek o brzmieniu, że firma zidentyfikowała sprzeciw organów regulacyjnych, jaki od nich otrzymała, a także wyrażone w tym zakresie przez ustawodawców braki oraz niedociągnięcia.
Od czasu ogłoszenia przez Facebook w czerwcu projektu Libra, został on zaangażowany w mnóstwo burzliwych dyskusji i debat, z różnymi organami regulacyjnymi w Stanach Zjednoczonych, a potem w Europie. To, co głównie przeszkadza Facebookowi w opracowywaniu swego kontrowersyjnego projektu, to przede wszystkim obawy regulatorów o bezpieczeństwo, prywatność i możliwość wykorzystania Libry do prania brudnych pieniędzy oraz przeprowadzania nielegalnych operacji finansowych. Znany prawnik i pracownik prawny Europejskiego Banku Centralnego (EBC), Yves Mersch niedawno skomentował Librę. Nazwał projekt globalnej waluty Facebooka czarującym, ale zdradliwym.
Nie kręćcie na siebie liny!
Warto przy tym zaznaczyć, że Libra Facebooka jeszcze nie istnieje. Wszelkie reklamy (o zgrozo, również na samym Facebooku!) i stronki oferujące Librę to scamy, nastawione na kradzież Waszych kryptowalut.