Czy powstanie Fork kryptowaluty Libra – Openlibra ?

5/5 - (1 vote)

Ostatnimi czasy głośno było o tym, że firmowanym przez Facebooka projekt Libra boryka się ze swoistymi perypetiami. Wspomniana globalna waluta cyfrowa ciągle napotyka na sporą krytykę  ze strony zarówno regulatorów, prawodawców, jak i polityków. I jakby było tego mało PayPal postanowił zrezygnować z udziału w projekcie Libra. Ponieważ brakuje zgodności co do tej waluty cyfrowej grupa składająca się z trzydziestu podmiotów w szeregi których wchodzą między innymi liczne spółki z sektora blockchain oraz równie liczne organizacje działające nonprofit planują już teraz przeprowadzić fork wspomnianej kryptowaluty.

OpenLibra kontra Libra 

Informacja dotycząca forku Libry  została przekazana do wiadomości publicznej w trakcie konferencji przeznaczonej dla deweloperów Ethereum. Ogłosił ja Lucas Geiger, czyli osoba współtworząca startup Wireline, który specjalizuje się w infrastrukturze związanej z blockchain. Postała na skutek tego waluta cyfrowa ma nazywać się OpenLibra. Zgodnie z założeniami ma spełniać funkcję stablecoin powiązanego z Librą. Ma również działać jako  permissionless. Jest to więc jednoznaczne z faktem, że węzły będzie mogła prowadzić każda osoba spełniająca odgórne wymogi techniczne. W przeciwieństwie od wspomnianego modelu permissioned, zgodnie z którym ma funkcjonować Libra. Jej węzły zatwierdzające transakcje mają być przeprowadzane przez wcześniej wyselekcjonowane podmioty.

Kto zasila szeregi OpenLibra?

Szeregi zespołu OpenLibra zasilają przedstawiciele licznych projektów blockchainowych oraz instytucji nonprofit w postaci:

  • Cosmos
  • Chainlink
  • Web3
  • Democracy Earth
  • Duński Czerwony Krzyż.

Podjęte prace związane z powstaniem nowej waluty cyfrowej na ma wspierać finansowo między innymi Fundacja Interchain (Interchain Foundation), czyli  organizacja działająca nonprofit stojąca za siecią Cosmos. Zgodnie z treścią ogłoszenia przedstawionego przez Lucasa Geigera, ma ona zagwarantować niezbędne środki finansowe na pierwsze miesiące działalności.

Na chwilę obecną OpenLibra umieściła wersję Libry typu permissionless w repozytorium Github. Jej kod, znany wszystkim osobom wiązanym ze społecznością kryptowalutową funkcjonuje pod nazwą MoveMint, ma być obsługiwany przez oprogramowanie Tendermint. Wspomniane oprogramowanie znalazło już zastosowanie przy blockchainie Cosmos. Jak donoszą dobrze poinformowane źródła wszystko, co zostanie napisane dla Libry, będzie również funkcjonowało na OpenLibra. Ma to dotyczyć zarówno kodu jak i przeprowadzanych transakcji.

Lucas Geiger uzasadniając i argumentując powstanie OpenLibra, wyjaśnił, że przyświecającą ideą było, aby spółki związane z projektem Libra nie mogły  stać się jej wyłącznymi i jedynymi właścicielami. W swojej wypowiedzi położył szczególny nacisk na fakt, że technologia, która ma być wykorzystana w Librze jest wyjątkowa i ma dużą szansę, aby stać się walutą całego internetu. Kończąc swój wywód Lucas Geinger stwierdził, że osoby które reprezentuje wierzą w powodzenie projektu Libra, ale nie w portal społecznościowy który go firmuje.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *