Co się dzieje z Librą? Nadchodzą bardzo duże zmiany.

Rate this post

Co się dzieje z Librą? Nadchodzą bardzo duże zmiany.

Ponad rok temu Facebook ogłosił wszelkie swoje plany, które są związane ze stworzeniem cyfrowej oraz globalnej waluty o nazwie Libra. Chociaż od niedawna w temacie tym panuje cisza, to prace nad projektem cały czas trwają. Musimy się temu przyjrzeć nieco bliżej.

Unia Europejska robi co może, aby powitać Librę

Chociaż kryptograficzne aktywa przynoszą wiele korzyści konsumentom, jak i także firmom, które korzystają z nich, to organy regulacyjne dogonić pragną tą rozwijającą się prężnie branże. Z tego właśnie względu Komisja Europejska zapowiedziała, że do końca roku bieżącego zamierza ona przedstawić nowe zasady rozwoju rynku kryptowalut w Unii Europejskiej. Valdis Dombrovskis, który jest komisarzem do spraw usług finansowych podkreślił, że przepisy te obejmują same stablecoiny. Możemy tutaj wymienić cyfrową walutę Facebooka. Podczas konferencji zostało podkreślone, że to brak prawnej pewności jest wymieniany poprzez społeczność, jako bariera główna, która stoi na drodze do rozwoju solidnego kryptoaktywów na terenie Unii Europejskiej. Aby przeciwdziałać temu, Komisja Europejska ma zamiar zaproponować przepisy, które chronią klientów, które nie ograniczałyby samej innowacyjności sektora stale się rozwijającego.

Przy tym Dombrovskis dodał także, że to właśnie Europa może przodować nad innymi kontynentami w samej dziedzinie regulacji.

Co mówi się o Librze w Ameryce?

Zdaje się tak naprawdę, że lęk przed cyfrową globalną walutą Facebooka był zawyżony lekko. Przynajmniej tak wynika z całkiem nowego raportu. W nim ekonomiści wzięli ten temat mocno pod lupę. Przypomnieć tutaj należy, że wielkie wzburzenie wówczas powstało, gdy zakładano pierwotnie, że Libra posiadać będzie w swoim koszyku naprawdę wiele walut. Krytycy wówczas twierdzili, że stablecoin o wsparciu takim byłby zagrożeniem dla fiducjarnych pieniędzy. Z tego właśnie powodu prawodawcy amerykańscy starali się zamrozić projekt.

Stowarzyszenie Libra zatem musiałoby ugiąć kolana oraz także wycofać się ze swojej wizji. To ogłoszona zaś pod koniec kwietnia roku bieżącego. Celem takowej decyzji było samo uspokojenie regulacyjnych organów, które totalnie nie dawały za wygraną.

Jak to obecnie będzie wszystko wyglądało? Libra jak najbardziej w dalszym ciągu zamierza emitować stablecoiny wielowalutowe. Jednak z tą różnicą, że będą one wspierane przez jednowalutowe  stablecoiny, a nie same fiducjarne waluty. Chociaż tenże model ogranicza zdecydowanie pewną elastyczność tegoż projektu, tym samym mu podcinając nieco skrzydła, było to wyjście jedyne, aby on mógł w ogóle ruszyć dalej. Jednak nie oznacza to, że i także w tymże przypadku Libra nie będzie kompletnie mogła odnieść sukcesu.

W liście najnowszym stowarzyszenie to podkreśliło, że ta sieć zaprojektowana została, jako dostępny globalnie oraz także tani system płatności. Nie był to zamiennik krajowych walut. Po wielu sporach w końcu postanowiono ją rozszerzyć o jednowalutowe stablecoiny. Musimy jak najbardziej mieć tego świadomość.

Previous ArticleNext Article

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *