Chiński konkurent dla Libry gotowy na premierę

Rate this post

Chiński Bank Ludowy jest już praktycznie gotowy na uruchomienie nowej cyfrowej waluty noszącej roboczą nazwę CBDC – Central Bank Digital Currency. Jest to waluta otwarcie wspierana przez chiński rząd. Zdaniem ekspertów takie wydarzenie to wynik ogłoszenia przez Facebooka planów co do własnej waluty.

Firma Facebook 18 czerwca ogłosiła swoją chęć wypuszczenia na rynek waluty Libra, a to właśnie zdarzenie spowodowało gwałtowny rozwój chińskiego odpowiednika. Nawet zastępca dyrektora w Chińskim Banku Ludowym potwierdził, że ich celem jest wypuszczenie własnej waluty przed Facebookiem.

Czym będzie CBDC?

Mówiąc o CBCD nie należy zapominać, że nie będzie to kryptowaluta. System, o który zostanie oparte CBDC nie ma nic wspólnego z technologią blockchain, co oznacza, że nowa waluta opiera się na zupełnie innych zasadach, niż kryptowaluty. CBDC to cyfrowa forma pieniędzy z centralną kontrolą na wysokim poziomie. Innymi słowy jest to rozwinięcie chińskiej waluty narodowej(juan).

Mu Changchun, czyli zastępca dyrektora jednostki odpowiedzialnej za płatności w Chińskim Banku Ludowym stwierdził, że platforma oparta na blockchainie nie jest w stanie zapewnić przepustowości potrzebnej w handlu detalicznym. Sam brak blockchaina można było przewidzieć, ponieważ Chińczycy już w tej chwili opierają większość swoich zakupów na transakcjach bezgotówkowych, CBDC jest po prostu następstwem tej sytuacji.

Pełna gotowość do uruchomienia

Chiński Bank Ludowy potwierdził, że przeprowadzono badania i przetestowano kilka możliwych wariantów w ciągu ostatnich lat. Aktualnie waluta cyfrowa CBDC jest oficjalnie gotowa do wprowadzenia. Chińczycy planują jej start przed uruchomieniem Libry od Facebooka, czyli najpóźniej w pierwszych miesiącach 2020 roku. To właśnie ogłoszenie przez Facebooka daty startu Libry miało największy wpływ na przyspieszenie prac nad CBDC.

Zostały zaangażowane pozarządowe instytucje, aby wspomóc proces rozwijania chińskiej waluty, oraz jej emisji. Pomimo wszystkich przewidywań i oświadczeń, jak potwierdził Dyrektor Centrum Badań do spraw Technologii Finansowej i Cyber Bezpieczeństwa na chińskim Uniwersytecie Renim, przed oficjalnym uruchomieniem CBDC należy jeszcze wykonać kolejne testy i badania. W najbliższym czasie chińscy specjaliści mają zająć się sprawą zastosowań waluty w płatnościach transgranicznych niepowiązanych z rządem.

Przewidywania

Na pewno nowa waluta wpłynie dość wyraźnie na życie w Chinach. Prezes China Union Pay i były urzędnik w Chińskim Banku Ludowy Shao Fujun stwierdził, że pojawienie się CBDC pociągnie za sobą pozytywne skutki. Wśród nich wymienia możliwość śledzenia przepływów pieniężnych, oraz pozytywny wpływ na politykę monetarną i jej formę. Oznacza to, że CBDC będzie w pełni pod kontrolą Chińskiego Banku Ludowego. Wirtualna waluta ma być również w jakiś sposób związana z rezerwami wniesionymi przez banki komercyjne, które jednak w dość sporej części należą do rządu chińskiego(rząd posiada bardzo dużą ilość akcji największego banku komercyjnego).

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *