Ex-boss działu ds. płatności i rozliczeń w Banku Japonii (BOJ) stwierdził, że banki centralne mają pod lupą projekt Libra Facebooka i idei walut cyfrowych. Opinia Hiromi Yamaoki’ego znalazła się w artykule Reutersa z 22 stycznia. Hiromi jako szef nadzorował badania BOJ, które dotyczyły walut cyfrowych. Pomimo że nie piastuje już urzędu szefa ds. płatności i rozliczeń, nadal utrzymuje ścisły kontakt z decydentami banków centralnych i nieustannie analizuje z nimi problem walut cyfrowych. W chwili obecnej Yamaoka wchodzi w skład zarządu firmy konsultingowej Future Corp.
Władze mają pod lupą Librę i cyfrowe waluty
Media poinformowały, że banki centralne Unii Europejskiej, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kanady ogłosiły powołanie wspólnej grupy razem z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Celem jest prowadzenie wspólnych badań, które dotyczą walut cyfrowych banku centralnego. Yamaoka zasugerował, że inicjatywa wspólnych badań to przejaw „zwiększonej konkurencji prywatno-publicznej” i ma na celu kreowanie przyszłości pieniądza.
Najnowsza decyzja nie jest związana wyłącznie z udostępnianiem informacji. Partnerzy porozumienia chcą zachować kontrolę nad projektem Libra. Duże banki centralne także czynią starania, by udoskonalić swoje rozliczenia, korzystając z lepszego wykorzystania technologii cyfrowej.
Warto zauważyć, że takie projekty jak Libra Facebooka wywierają jednak presję na instytucje finansowe. Ma to na celu obniżenie kosztów transakcji. Libra rodzi pewien niepokój i pytania o kontrolę państw narodowych nad emisją walut. Pewne kwestie muszą być dokładnie zbadane, by można było bez zastrzeżeń i wątpliwości patrzeć na taką inicjatywę jak Libra.
Hiromi Yamaoka wyraził swoje zaniepokojenie w odniesieniu do banków centralnych, które są potencjalnymi hamulcowymi innowacji przebiegających w sektorze prywatnym. Z drugiej strony wskazał na korzyści, które wynikają ze stosowania CBDC. Według niego, w świecie bankierów centralnych wykorzystanie pomysłu CBDC dla wzmocnienia efektywności polityki pieniężnej osłabło. Ponadto zaznaczył, że mnożą się wątpliwości na temat wpływu ujemnych stóp procentowych, które są narzędziem polityki monetarnej. Yamaoka w podsumowaniu swojej wypowiedzi dodał, że polityka pieniężna wówczas jest skuteczna, jeżeli mamy pewność, że ludzie korzystają z emitowanej waluty. Uprawienie takiej polityki musi uwzględniać stałe monitorowanie ludzkich zachowań w odniesieniu do pieniądza.
Rok 2020 należy do stablecoinów
Projekt Libra ma pojawić się na rynku w 2020 roku. Jednak do chwili obecnej nie zostało to oficjalnie potwierdzone. W tym samym czasie, jak wynika z zapowiedzi, ma być wyemitowany cyfrowy juan. Inne kraje, jak np. Francja również podjęły pracę na swoją walutą cyfrową. Unia Europejska nie pozostaje w tyle. I w niej trwają prace na wprowadzeniem cyfrowego pieniądza. Czy rok 2020 będzie rzeczywiście należał do stablecoinów? Trzeba jeszcze poczekać z wyrażaniem zdecydowanych opinii, bo na chwilę obecną można snuć co najwyżej prognozy.