Bank Japonii i inne banki centralne monitorują projekt Libra

Ex-boss działu ds. płatności i rozliczeń w Banku Japonii (BOJ) stwierdził, że banki centralne mają pod lupą projekt Libra Facebooka i idei walut cyfrowych. Opinia Hiromi Yamaoki’ego znalazła się w artykule Reutersa z 22 stycznia. Hiromi jako szef nadzorował badania BOJ, które dotyczyły walut cyfrowych. Pomimo że nie piastuje już urzędu szefa ds. płatności i rozliczeń, nadal utrzymuje ścisły kontakt z decydentami banków centralnych i nieustannie analizuje z nimi problem walut cyfrowych. W chwili obecnej Yamaoka wchodzi w skład zarządu firmy konsultingowej Future Corp.

Władze mają pod lupą Librę i cyfrowe waluty

Media poinformowały, że banki centralne Unii Europejskiej, Japonii, Szwajcarii, Szwecji, Wielkiej Brytanii i Kanady ogłosiły powołanie wspólnej grupy razem z Bankiem Rozrachunków Międzynarodowych (BIS). Celem jest prowadzenie wspólnych badań, które dotyczą walut cyfrowych banku centralnego. Yamaoka zasugerował, że inicjatywa wspólnych badań to przejaw „zwiększonej konkurencji prywatno-publicznej” i ma na celu kreowanie przyszłości pieniądza.

Najnowsza decyzja nie jest związana wyłącznie z udostępnianiem informacji. Partnerzy porozumienia chcą zachować kontrolę nad projektem Libra. Duże banki centralne także czynią starania, by udoskonalić swoje rozliczenia, korzystając z lepszego wykorzystania technologii cyfrowej.

Warto zauważyć, że takie projekty jak Libra Facebooka wywierają jednak presję na instytucje finansowe.  Ma to na celu obniżenie kosztów transakcji. Libra rodzi pewien niepokój i pytania o kontrolę państw narodowych nad emisją walut. Pewne kwestie muszą być dokładnie zbadane, by można było bez zastrzeżeń i wątpliwości patrzeć na taką inicjatywę jak Libra.

Hiromi Yamaoka wyraził swoje  zaniepokojenie w odniesieniu do banków centralnych, które są potencjalnymi hamulcowymi innowacji przebiegających w sektorze prywatnym. Z drugiej strony wskazał na korzyści, które wynikają ze stosowania CBDC. Według niego, w świecie bankierów centralnych wykorzystanie pomysłu CBDC dla wzmocnienia efektywności polityki pieniężnej osłabło. Ponadto zaznaczył, że mnożą się wątpliwości na temat wpływu ujemnych stóp procentowych, które są narzędziem polityki monetarnej. Yamaoka w podsumowaniu swojej wypowiedzi dodał, że polityka pieniężna wówczas jest skuteczna, jeżeli mamy pewność, że ludzie korzystają z emitowanej waluty. Uprawienie takiej polityki musi uwzględniać stałe monitorowanie ludzkich zachowań w odniesieniu do pieniądza.

Rok 2020 należy do stablecoinów

Projekt Libra ma pojawić się na rynku w 2020 roku. Jednak do chwili obecnej nie zostało to oficjalnie potwierdzone. W tym samym czasie, jak wynika z zapowiedzi, ma być wyemitowany cyfrowy juan. Inne kraje, jak np. Francja również podjęły pracę na swoją walutą cyfrową. Unia Europejska nie pozostaje w tyle. I w niej trwają prace na wprowadzeniem cyfrowego pieniądza. Czy rok 2020 będzie rzeczywiście należał do stablecoinów? Trzeba jeszcze poczekać z wyrażaniem zdecydowanych opinii, bo na chwilę obecną można snuć co najwyżej prognozy.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *