Aby zapłacić za serwery Telegram uruchomił sprzedaż tokenów Gram

Według amerykańskiego regulatora sprzedaż przez Telegram tokenów Gram miała finansować bieżącą działalność firmy, a nie rozwój blockchaina TON. Dodatkowo SEC uważa, że ICO Telegrama było ofertą papierów wartościowych, ale niezarejestrowaną.

Telegram znów na celowniku SEC

Telegram twierdzi, że sprzedaż tokenów Gram w ramach ICO z 2018 była finansowaniem blockchaina nowej generacji, szybszego i wszechstronniejszego od poprzedników. Na TON (Telegram Open Network) do czasu gwałtownego przerwania zbiórki wpłynęło 1.7 miliarda USD. 

Amerykańska Komisja Papierów Wartościowych i Giełd (SEC) pozwała w październiku 2019 roku Telegram, zarzucając firmie, że jej tokeny były niezarejestrowaną formą papierów wartościowych i zażądała wstrzymania uruchomienia TON. Za miesiąc ma się odbyć pierwsza rozprawa.

Nie jest to jednak jedyny zarzut, gdyż z ostatniego ukazania dokumentów przez SEC wynika, że Pavel Durov, prezes Telegrama szukał wcześniej funduszy na m.in. opłacenie serwerów i nawet rozważał sprzedaż akcji, nim wybrał sprzedaż tokenów Gram. 

Według dokumentów SEC złożonych w sądzie, finansujący do niedawna firmę Durov, zaczął rozważać m.in. sprzedaż własnego prawa głosu, a odrzucając pobieranie opłat od użytkowników i wyświetlanie reklam, pragnąc jednocześnie zachować napływ użytkowników, zdecydował o wydawaniu pieniędzy ze zbiórki na bieżącą działalność firmy.

Oskarżenia SEC nie są gołosłowne, ponieważ w sądzie zostały złożone  dzienniki wymiany wiadomości pomiędzy Durovem a Alexandrem Tamasem, interesariuszem założonej przez Durova rosyjskiej sieci społecznościowej Vkontakte. Tamas to również założyciel Vy Capital oraz partner DST Capital. Z rozmów wynika, że Telegramowi brak gotówki na kolejne serwery oraz że skorzystano z sugestii Tamasa, żeby rozważyć zbiórkę funduszy.

Dla sprawiedliwości należy wspomnieć, że Telegram po sprzedaży tokenów włożył pieniądze w budowę TON, a we wrześniu 2019 roku wydał kod blockchaina. Początkowe motywy pozostają jednak do rozstrzygnięcia.

Według organu nadzoru tokeny Telegrama są papierami wartościowymi

Wniosek złożony do sądu o orzeczenie w trybie uproszczonym złożonym przez SEC przeciwko Telegramowi mówi o tym, że tokeny Gram są papierami wartościowymi bez licencji. W swoim wniosku SEC uważa Gram za zasób, który tworzy zyski dla inwestorów i że sprzedaż tokenów była umową inwestycyjną.

SEC twierdzi, że w teście Howeya ICO Telegrama spełnia warunki kontraktu inwestycyjnego (typ papieru wartościowego). Dodatkowo według regulatora inwestorzy oczekują zysków ze względu na uruchomienie blockchaina TON, a wynikającego m.in. z oczekiwanej integracji z platformą Telegram do przesyłania wiadomości.

Telegram zaprzecza, stwierdzając, ze Gramy nie upoważniają do dywidend, nie są udziałami w firmie ani nie przypominają formy kapitału własnego w formie akcji. Ponadto Telegram oskarża SEC o przekroczenie uprawnień, a dodatkowo stwierdza, że w wymienionym teście Howeya token nie spełnia dwóch kryteriów oraz to, że pierwotna sprzedaż prywatna jest objęta zwolnieniem z rozporządzenia D.

Organ kontruje to stwierdzeniem, że sprzedaż była publiczna a nie prywatna i że to unieważnia ustawowe wyłączenia. Ponadto Telegram nie skontaktował się z SEC przed ofertą tokena i nie składał wniosków o zwolnienie z wymogów regulacyjnych zgodnie właśnie z rozporządzeniem D. Taki wniosek został złożony dopiero po kontakcie pracowników Komisji z firmą.

 

Bez względu na racje stron, już teraz widać konsekwencje konfliktu. Liquid anulował sprzedaż tokenów Gram, zwracając zdeponowane przez chętnych środki, a dochodzenie SEC, które nie wiadomo kiedy się zakończy, wstrzymuje również uruchomienie blockchainu TON.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Pola, których wypełnienie jest wymagane, są oznaczone symbolem *