5 szokujących przepowiedni inwestycyjnych na 2020 rok

5/5 - (1 vote)

Rok 2019 zbliża się ku końcowi. Już niedługo, za dosłownie kilka dni, rozpocznie się rok 2020. Przełom dwóch lat to zawsze okazja do refleksji nad mijającym szybko czasem. Nic dziwnego, że ze zbliżającym się Sylwestrem równie często pojawiają się wszelkiego typu przepowiednie i wróżby, mające za zadanie przewidzieć najbliższą przyszłość, odpowiedzieć na pytanie, co czeka nas w nowym, nadchodzącym roku.

To nie tylko zabawa w magię; czasem takie „przepowiednie” przybierają formę rzetelnych analiz rynków, giełd i sytuacji gospodarczej oraz politycznej świata. W takim właśnie duchu Saxo Bank podaje co roku kompleksowe analizy o globalnej skali. Wśród publikacji znaleźć można najciekawsze, ale i najczarniejsze scenariusze na nadchodzący rok. Poniżej przedstawiamy 5 z nich, opatrzonych stosownym komentarzem.

Nacjonalistyczny podatek „America First”

Za oceanem rozpocznie się najważniejszy, bo ostatni rok prezydentury Trump’a przed kolejnymi wyborami. Sondaże przedwyborcze nie wyglądają zbyt optymistycznie dla obecnej administracji, dlatego pojawiają się przypuszczenia na temat tego, czym Trump mógłby ewentualnie skusić swoich potencjalnych wyborców. Jednym z takich pomysłów jest podatek „America First”, zakładający promowanie rodzimej produkcji poprzez obciążenie podatkami spółek zagranicznych. Dochody od produkcji zagranicznej mają zostać opodatkowane na 25%.

Taki krok z pewnością nie przypadnie do gustu zagranicznym dostawcom i w konsekwencji spowoduje wzrost inflacji. Administracja Trump’a ma jednak dla nich gotowe (korzystne zwłaszcza dla nich samych) rozwiązanie: przenieść produkcję do USA. Zrównoważyć, a nawet całkowicie polepszyć sytuację może także „zawieszenie broni” w handlu z Chinami, wzajemne zniesienie taryf celnych i zrewidowanie polityki walutowej i rolnej.

Szwecja, chcąc dobrze, sama się pogrąży

Szwecja w tego typu działaniach ma już pewne doświadczenie. Intencje są dobre, efekty – wręcz przeciwnie. Warto przypomnieć sytuację, jaka miała miejsce w tym skandynawskim kraju w latach 90., kiedy z założenia przynoszące gospodarcze korzyści progresywne opodatkowanie doprowadziło gospodarkę szwedzką do załamania.

Obecnie problemy Szwecji to powiązane ze sobą kryzys migracyjny i polityka socjalna tego kraju. Szwedzka opieka społeczna jest bowiem bardzo rozbudowana. Bezrobotni żyją z pieniędzy pochodzących z budżetu państwa na całkiem przyzwoitym poziomie. To może zachęcać imigrantów do wybierania Szwecji jako swojego miejsca docelowego zamieszkania.

Nie wszyscy imigranci zainteresowani są znalezieniem pracy, jak również nie wszyscy miejscowi nastawieni na tyle przychylnie, by tą pracę im zaoferować. Sytuacja taka prowadzi do tego, że szeregi bezrobotnych składają się w dużej liczbie z imigrantów właśnie. Powoduje to powstanie istnego błędnego koła, nastroje anty-imigranckie w kraju rosną, obecnie już ponad 25% wyborców jest im przeciwna.

Jako że rząd szwedzki jest demokratycznym organem, respektującym wolność i równość wszystkich ludzi, kategorycznie odmawia podjęcia jakichkolwiek działań zmierzających do ograniczenia liczby imigrantów. By uniknąć dyskryminacji zdanie napływającej ludności zawsze jest brane pod uwagę przy podejmowaniu decyzji politycznych. Jednak czy nie doprowadza to do absurdu, gdzie autochtoniczne społeczeństwo stało się dyskryminowaną częścią ludności?

 W USA demokraci wygrają wybory

I to przewagą, która zapewni im kontrolę nad obiema Izbami Kongresu oraz oczywiście samym Białym Domem. Trump jest coraz mniej popularny, zwłaszcza wśród grupy, która stanowi rosnącą część wyborców: ludzi młodych i liberalnych. Nie wszystkim podoba się brak państwowej opieki zdrowotnej w USA. Jednak zmiany na taką skalę i związana z nimi dyskusja oraz spekulacja mogą zakłócić rynek farmaceutyczny. Niektórzy twierdzą, że wartość akcji spadnie nawet o 50%.

Węgry wyjdą z UE?

Przystąpienie do UE przyniosło Węgrom znaczącą poprawę sytuacji gospodarczej. Wzrost PKB sięgał ponad 4%. Jednak ostatnimi czasy współpraca między Brukselą a Budapesztem jest coraz bardziej napięta. Unia rozpoczęła między innymi wdrażanie procedury z artykułu 7., kwestionując praworządność Węgier. Czy Węgry dostosują się do wartości unijnych czy wybiorą własną drogę? To ostatnie rozwiązanie z pewnością niekorzystnie odbije się na ich gospodarce, a węgierska waluta straci na wartości. Kurs EUR/HUF ma wynieść 375.

Konkurencja dla dolara

Obecna gospodarka światowa oparta jest na dolarze amerykańskim. Azja przedstawia swój pomysł na uniezależnienie się od USA. Azjatycki Bank Inwestycji Infrastrukturalnych wprowadza ADR, nową walutę, której wartość ma wynieść 1 ADR = 2 USD. Według niektórych przewidywań spowoduje ona spadek wartości dolara o 30% w stosunku do złota. Z pewnością wiele państw byłoby zainteresowanych przeprowadzaniem transakcji w ADR.

Previous ArticleNext Article
CEO największych Polskich portali o kryptowalutach. Jestem autorem ponad 200 publikacji o branży kryptowaluty. W sieci znajdziesz moje publikacje na największych tematycznych serwisach. Pod każdą moją publikacją zapraszam do dyskusji.

This post has 3 Comments

3

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *